Uprkos svim problemima sa kojima se suočava rukomet u Bosni i Hercegovini, organizacija turnira “IHF/EHF Women's Trophy”, koji će se u Tuzli održati od 29. maja do 3. juna teče po planiranoj dinamici.
Radi se o važnom turniru za juniorke, na kojem će osim naše reprezentacije učešće još uzeti selekcije: Estonije, Moldavije, Belgije, Kipra, Azerbejdžana, Velike Britanije i Luksemburga, a koje će biti podijeljene u dvije grupe. Pobjednik turnira plasiraće se na Interkontinentalni kup 2019. godine.
Povodom predstojećeg turnira “IFH/EHF Women's Trophy 2018”, razgovali smo sa generalnom sekretarkom Rukometnog saveza BiH, Lejlom Hairlahović.
KAMELEON: Kako je obnašati funkciju generalnog sekretara Rukometnog saveza BiH?
HAIRLAHOVIĆ: Došla sam u januaru na ovu funkciju, tada su me “zapljesnuli” ogromni problemi, gdje je između ostalog i dug od tri i pol miliona maraka kako i nedostatak povjerenja. No, međutim mi smo tu i pokušavamo da riješimo probleme zajedničkim snagama. U Tuzli smo i pripremamo veliki događaj koji će biti od velikog značaja za rukomet u BiH. Pokušavamo da animiramo omladinske kategorije i mlade rukometaše i rukometašice koji su zaista zapostavljeni u BiH.
KAMELEON: Kada je u pitanju podrška za turnir, recite nam koliko je prisutna te gdje pronalazite motiv?
HAIRLAHOVIĆ: Prvo smo imali podršku Evropske rukometne federacije i Svjetske rukometne federacije, onda su tu iza nas stali Vlada TK, Grad Tuzla kao i Grad Lukavac te mnogi divni ljudi i sponzori koji se nalaze na Tuzlanskom kantonu i šire. Ekipa sa kojom radimo u Tuzli je zaista ekipa koja može organizirati i olimpijske igre, tako da sam ponosna što sam dio toga. Pored svih problema s kojim se susrećemo, možda se motiv ne čini logičnim i racionalnim, ali, zaista, postoje. Mnogo je pozitivnih primjera u BiH i to je ono što daje nadu da će se neke stvari moći popraviti. Kada odete u sredine poput Dubice, Gradačca, Maglaja, Zavidovića, Visokog, Živinica, Goražda i Gračanice i vidite kako kvalitetno rade sa mladima, pa onda odete u sredine poput Ljubuškog, Banjaluke, Tuzle, Gruda i Mostara i vidite ulaganje u rukomet i nastojanje da se nastavi kontinuitet velikih rezultata, onda shvatite da ne smijete tako lako te ljude i te projekte ostaviti na cjedilu. Moj motiv je da sve te pozitivne priče ojačamo, ali i da osnažimo rukomet u sredinama koje su imale značajne rezultate, ali su u zadnje vrijeme u stagnaciji. Tek kada osnažimo i organiziramo omladinski rukomet, kada ga uvedemo u formi mini rukometa i kada napravimo sistem, onda ćemo moći praviti kvalitetne reprezentacije i očekivati rezultat na međunarodnom nivou.
KAMELEON: Što se tiče lokacije, koliko dvorana Mejdan zadovoljava evropskim standardima?
HAIRLAHOVIĆ: Dvorana Mejdan je izvrsno projektovana. Ono što je bitno da kažem jeste kada je bila EHF inspekcija, podvukli su da svlačionice ne odgovaraju evropskim standardima. Grad Tuzla i Mejdan su ozbiljno shvatili taj problem te su svlačionice već u rekonstrukciji i možemo reći da ćemo mi biti prvi koji će vidjeti nove svlačionice. Trenutno je glavni prioritet organizirati ovakav jedan događaj na vrhunskom nivou i da Tuzla tih dana živi rukomet. Želim da djevojke koje dolaze iz evropskih zemalja vide Tuzlu, ne samo u Mejdanu nego i kroz turističke potencijale kojim raspolaže, da se upoznaju te sklope dalja prijateljstva koja će se njegovati. Nakon mnogo godina stagnacije, ovo je šansa da oživimo ženski reprezentativni rukomet.