Vijesti

Iako mogu besplatno osigurati zdravlje u 15 zemalja EU, bh. građani rijetko koriste svoja prava

Najviše potvrda za putovanja u Hrvatsku i Njemačku

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo saznajemo kako su građanima iz ovog kantona prošle godine izdali 2.280 potvrda za korištenje zdravstvene zaštite u 13 evropskih zemalja. Najviše potvrda izdato je onima koji su putovali u Hrvatsku (1.091) te u Njemačku (355). Građani u KS izvadili su tek četiri potvrde za korištenje zdravstvene zaštite u Češkoj.

“Potvrda o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu može se izdati samo osiguranoj osobi za koju je, prije odlaska u inozemstvo, utvrđeno da ne boluje od akutnih oboljenja ili da ne boluje od hroničnog oboljenja koje zahtijeva duže liječenje i stalan nadzor doktora medicine”, kazali su nam iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.

Od početka ove godine pa do 20. jula, u Tuzlanskom kantonu izdato je 945 potvrda o korištenju zdravstvene zaštite u inozemstvu. Najčešće zemlje u kojima su građani TK koristili besplatnu zdravstvenu zaštitu su Hrvatska, Srbija, Crna Gora i Njemačka.

S druge strane, građani u Unsko-sanskom kantonu najčešće pravo na besplatno zdravstveno osiguranje koriste u Hrvatskoj i Austriji, a vrlo rijetko u Sloveniji, Srbiji i Njemačkoj.

Zaštita samo u hitnim slučajevima

“Važno je napomenuti da osigurane osobe imaju pravo na korištenje zdravstvene zaštite samo u hitnim slučajevima, odnosno u slučajevima kod kojih je bilo neophodno pružanje medicinske pomoći u cilju otklanjanja opasnosti po život i zdravlje, a koja se nije mogla predvidjeti ili odgoditi do povratka u BiH”, kazala nam je Selma Sijamhodžić iz Zavoda zdravstvenog osiguranja USK.

Kako saznajemo iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, pod hitnim slučajevima ne smatraju se slučajevi kod kojih je zdravstvena zaštita bila planirana, kao što su dijagnostika, terapijski postupci, operativni zahvati, porođaji i slično.

Dakle, građani BiH prije odlaska u inozmstvo od porodičnog ljekara moraju uzeti izvod o zdravstvenom stanju. Zatim s tim izvodom i ovjerenom knjižicom moraju najkasnije sedam dana prije odlaska u inozemstvo podnijeti zahtjev za izdavanje potvrde za korištenje zdravstvene zaštite. Potvrda se može izdati na period ne duži od 30 dana, izdaje se najkasnije u roku od pet dana, a plaća 1 KM prilikom preuzimanja.

Izvor: klix.ba

Možda će Vas zanimati i: