Ovoga puta, hrvatska zastupnica Petir problematizirala je čak i nošenje hidžaba, puštanje brade i klanjanje.
“Izražavam zabrinutost posebno jer dolazim iz Hrvatske koja kao država članica EU ima najdužu granicu s BiH. Svima ovdje je poznato da uz tu granicu niču vehabijska naselja u koja se vraćaju strani borci i koji radikaliziraju muslimansko stanovništvo u BiH. Bilo je više slučajeva gdje umjereni imami koji su pozivali na pripadnost evropskom islamu bili napadnuti zajedno sa svojim porodicama”, rekla je Petir između ostalog.
Upozorenje je naglašeno na zajedničkom sastanku Pododbora za sigurnost i obranu te Odbora za vanjske poslove, a u suradnji s Delegacijom za odnose s Bosnom i Hercegovinom i Kosovom, a koji je održan 22. marta u Evropskom parlamentu.
“Poznato je da iz pojedinih zemalja u BiH stiže novac za stipendiranje pod uslovom da djevojke moraju nositi veo ili hidžab, a da muškarci moraju pustiti bradu i klanjati. Novac koji je stigao poslužio je za izgradnju jednog novog grada, resorta, u kojem živi arapsko stanovništvo, a služe im bosanski salafiti. Ti militanti kradu identitet građanima BiH, prije svega mislim na muslimane, jer se na tom području uvijek živjelo u toleranicji, a danas se primiču neke druge vrijednosti”, rekla je Petir.
Ona je na kraju svog izlaganja pitala predstavnike Evropske komisije prate li dotok novca iz Saudijske Arabije, Turske i drugih islamskih zemalja u BiH.
“Očigledno, taj se novac šalje kako bi se radikaliziralo stanovništvo što dovodi do mogućih sigurnosnih prijetnji”, zaključila je Petir.