
U pokušaju da izvrše pritisak na nadležne institucije u Bosni i Hercegovini da konačno počnu rješavati nagomilane probleme u sektoru transporta, članovi Konzorcija “Logistika BiH” najavili su masovnu akciju.
U ponedjeljak, 28. aprila, oko hiljadu kamiona planira krenuti put Sarajeva, a u slučaju ignorisanja njihovih zahtjeva – najavljena je potpuna obustava drumskog prometa u cijeloj zemlji.
Prijevoznici poručuju da traže ista prava koja već imaju njihove kolege iz regiona – produžen boravak na teritoriji EU, digitalizaciju sektora, povrat trošarina i kraće zadržavanje na graničnim prelazima.
Iako su, kako tvrde, godinama upozoravali na lošu situaciju u ovom sektoru i stalni rast troškova, reakcije nadležnih nije bilo.
– Građani su već osjetili posljedice. Cijene su porasle, a razlog je jednostavan – troškovi transporta rastu jer institucije ne razumiju, ili ne žele da razumiju, našu poziciju – izjavio je Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcija, za Federalnu televiziju.
Posebno naglašavaju problem tzv. pravila 90/180 EU, prema kojem su bh. vozači tretirani kao turisti, što rezultira kaznama i ograničenjima boravka. Za razliku od drugih zemalja, Bosna i Hercegovina nije uspjela dogovoriti bilateralne sporazume koji bi ovo regulisali.
– Naše ministarstvo mora pokazati više inicijative i krenuti u ozbiljne pregovore s drugim državama kako bi se situacija promijenila – naglašava Amir Hadžidedić, vlasnik transportne firme iz Odžaka i član Konzorcija.
Iz Konzorcija također podsjećaju na potrebu da se, po uzoru na zemlje poput Crne Gore, omogući povrat barem 50% trošarina, uvede digitalizacija sektora kao u Hrvatskoj i Sloveniji, te drastično skrati prosječno zadržavanje na granicama koje trenutno iznosi nevjerovatnih 16 sati po vozilu.
– Do sada smo uputili 25 dopisa raznim institucijama – od parlamentarne Komisije za saobraćaj do ministarstava vanjskih poslova i komunikacija – ističe Peulić.
Prijevoznici su jasno naveli rok – 25. april. Ukoliko do tada ne bude konkretnih odgovora, 28. april će označiti početak potpune obustave drumskog saobraćaja, i to bez roka na završetak.
– Sve ovo može se riješiti u deset dana. Svi će tada znati ko je odgovoran za stanje u kojem se nalazimo posljednjih 20 godina – poručuje Peulić.
Kako prenose posljednje informacije, ministar prometa i komunikacija BiH, Edin Forto, pozvao je predstavnike Konzorcija na sastanak u Sarajevu.