Poljoprivrednici koji protestuju blokirali su danas puteve širom Francuske kako bi izvršili pritisak na vladu da ublaži svoje nastojanje za nižim potrošačkim cijenama i smanji ekološke propise, javlja Reuters.
Mnogi poljoprivrednici imaju finansijske probleme i kažu da su im sredstva za život ugrožena jer trgovci na malo povećavaju pritisak da smanje cijene nakon faze visoke inflacije.
“Ima previše propisa,“ rekao je za Reuters Thomas Bonnet, čelnik sindikata mladih poljoprivrednika u oblasti Castelnaudary u jugozapadnoj Francuskoj.
“Voljeli bismo da možemo da radimo kao u nekim susjednim zemljama, da proizvodimo, uzgajamo, radimo svoj posao,” dodao je on.
Arnaud Rousseau, čelnik moćnog sindikata poljoprivrednika FNSEA, rekao je za TV France 2 da ne može isključiti da bi protesti mogli poremetiti regiju Pariza.
Poljoprivredna politika je oduvijek bila osjetljivo pitanje u Francuskoj, najvećem poljoprivrednom proizvođaču Evropske unije, sa hiljadama nezavisnih proizvođača vina, mesa i mliječnih proizvoda. Poljoprivrednici su poznati po protestima u toj zemlji.
U strahu od preljevanja protesta poljoprivrednika u Njemačkoj, Poljskoj i Rumuniji, vlada je već povukla osporeni nacrt zakona o poljoprivredi.
Predsjednik Emmanuel Macron također je oprezan zbog sve veće podrške poljoprivrednika krajnjoj desnici uoči izbora za Evropski parlament u junu.
Nemiri su prvi veliki izazov za novog premijera Gabrijela Attala i takođe odjekuju širom Evrope.
“Realnost je da većina poljoprivrednika ne može da živi od proizvoda koje proizvode,“ rekao je za Reuters Thomas Waitz, zakonodavac zelene EU iz Austrije, koji je također poljoprivrednik i pčelar.
Kako se primjenjuje Zeleni dogovor EU o ekološkim politikama, povećani rad i troškovi poljoprivrednika moraju se odraziti na cijene proizvoda, rekao je on, pozivajući blok da osigura da i uvozna roba mora zadovoljiti visoke ekološke standarde kako bi se izbjegla nepoštena konkurencija.
U Francuskoj je nezadovoljstvo poljoprivrednika zbog cijena posebno akutno u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda, a proizvođači kažu da je pritisak vlade na inflaciju potkopao zakone poznate kao EGALIM, osmišljene da zaštite cijene na farmama.
Proizvođači mliječnih proizvoda trenutno su u sporu sa Lactalisom, najvećom svjetskom mliječnom grupom, oko cijena i pregovori s arbitrom zakazani su za četvrtak.
“Ako se poštuje zakon EGALIM, bit će mnogo manje protesta, to je slučaj u sektoru mlijeka, mogu vam reći,“ rekao je novinarima u utorak Thierry Roquefeuil, čelnik sindikata poljoprivrednika FNPL.