SvijetZaštita okoliša

(FOTO) Zagađenje na vrhuncu glavni grad Indonezije osvaja nezavidnu titulu













Podaci IQAir, kompanije za praćenje kvalitete zraka, neumoljivo otkrivaju da je indonezijska prijestolnica Jakarta sada nositelj tužnog rekorda – postala je najzagađeniji među svjetskim metropolama.

U sjeni očaravajuće kulturne i ekonomske raznolikosti, Jakarta je zavijena u kritične razine zagađenja koje dani na ljestvicama ne pokazuju znakove slabljenja. Uprkos alarmantnim pokazateljima, vlasti se suočavaju s izazovima suočavanja s naglim porastom toksičnog smoga koji guši ovu živahnu urbanu arenu.

Možda će Vas zanimati i:

Analitičari upozoravaju da je zagađenje zraka, prepoznato kao krivac za sedam miliona preranih smrti svake godine, konačno dobilo pozornost koje zaslužuje. Ujedinjeni narodi ističu ga kao vrhunski prioritet u zaštiti okoliša i ljudskog zdravlja.

Indonesia's giant capital city is sinking. Can the government's plan save it?
Indonezijski glavni grad se guši u smeću, da li vladin plan može promjeniti trenutno stanje? Foto: National Geographic

Indonezijska prijestolnica, impozantna i nemirna, udružuje se s okolnim prostorima kako bi stvorila megalopolis od čak trideset miliona ljudi. Njezin mračni primat nadmašuje čak i najveće zagađene gradove poput Rijada, Dohe i Lahorea. Razina koncentracije sitnih čestica PM2,5 – tihe ubojice disanja – neprekidno udara alarmantne note i prepoznaje se kao sveprisutan problem.

IQAir, švicarska kompanija koja prati zagađenje, pohranjuje ove alarmantne podatke, svakodnevno osvježujući sliku o zagađenju u urbanim srcima.

IQAir Files FTC Complaint Against Consumer Reports Magazine | IQAir

Stanovnici Jakarta često udišu “nezdrave” količine PM2,5 čestica, koje duboko prodire u pluća i uzrokuju ozbiljne probleme s disanjem. Slike neonskih svjetala i usijanih prometnica skrivaju zagađivače koji postupno podrivaju kvalitetu života.

Urbane močvare Foto: Wikipedia
Urbane močvare Foto: Wikipedia

Predsjednik Joko Widodo otkriva planove za suočavanje s ovim tihim ubicom, smanjujući “teret Jakarte” i pripremajući se za premještaj glavnog grada na otok Borneo. Mreža podzemne željeznice, prema njegovim riječima, ima ključnu ulogu u ovim planovima, jer nudi nadu u smanjenje opasnih emisija.

Glasovi stanovnika zazivaju promjenu dok industrijski smog, prometna gužva i zagađenje iz elektrana na ugljen ostavljaju vidljive i nevidljive ožiljke na njihovim svakodnevnim životima i zdravlju.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button