Klizišta koja su se proteklih dana pokrenula u više bh. gradova, još su aktivna i ugrožavaju desetine. Nakon što su se rijeke povukle u korita, Krajišnici saniraju štete od poplava, ali u isto vrijeme i strahuju od aktiviranja novih klizišta.
Poplavljen put
Ona aktivna i dalje predstavljaju prijetnju mještanima, a zbog pokretanja tla, uništeno je i nekoliko lokalnih puteva. Tako je u Bosanskoj Kostajnici, u selu Mrakodol, zbog kretanja tla doslovno odnesena cesta, a ugrožena je i jedna kuća, a ni ono u ulici Muhajla Pupina, zbog kojeg je, također, u opasnosti jedno domaćinstvo, još nije sanirano.
Na području prijedorske općine klizišta su aktivna u selu Jelovac i na Bukovoj kosi, prema Bosanskoj Dubici, u kojoj je, također, zabilježeno nekoliko kretanja tla.
U Cazinu se voda povukla u korita Mutnice i Korane, dok rijeka Horljava i dalje plavi put prema naselju Vilenjača. Prema riječima Saida Mujića, šefa Civilne zaštite Cazin, jedna prirodna nesreća za sobom donosi drugu pa tako građanima, nakon obilnih snježnih padavina, a potom i poplava, sada prijete klizišta.
– Proteklih dana prijavljena su nam tri nova kretanja tla, u naseljima Majetići, Krivaja i Klisa-Strane, te reaktiviranje jednog starog. Jedno je ugrozilo dvije kuće, a mi smo stanarima preporučili da pronađu alternativni smještaj dok se ne uradi sanacija – rekao je Mujić.
Stalne dežure
U Tuzlanskom kantonu zbog kretanja tla mira nemaju mještani u Srebreniku i Teočaku. Reaktivirano je klizište na putu Donja Orahovica – Srebrenik, u naselju Gornja Orahovica. Ugrozilo je tri kuće i jedan pomoćni objekt, a vlasnici danonoćno dežuraju i preduzimaju sve radi zaustavljanja daljnjeg širenja klizišta.
Na području Jasikovca u Teočaku proglašeno je stanje prirodne nesreće, kazao je pomoćnik načelnika općine Teočak Amir Šabačkić. Aktiviralo se veliko klizište, koje ugrožava dvadesetak kuća i pomoćnih objekata.
Iz Civilne zaštite napominju da je moguće da će biti novih klizišta pa pozivaju građane na oprez.
Pripravnost zbog novih padavina
Zbog najavljenih obilnih padavina, na svim pritokama Neretve, a posebno na njenom glavnom toku, očekuje se značajnije povećanje vodostaja. Najznačajniji porast očekuje se na rijekama Lištica, Buna, Trebižat i Bregava. Vrh vodnog vala očekuje se sa 17. na 18. mart, navodi se u upozorenju Odsjeka za hidrologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Iz Operativnog centra Civilne zaštite Mostar upozorili su stanovništvo u blizini korita rijeka, posebno Neretve i Bune, da obrati pažnju na eventualni porast vodostaja u naredna dva dana te da poduzme mjere zaštite od mogućih poplava.