Vijesti

Ferhadija srušena, ali duh ostao: Džamije su bile prve mete ideologije koja nije podnosila raznolikost

Dan sjećanja




U Bosni i Hercegovini se danas obilježava Dan džamija, u znak sjećanja na 7. maj 1993. godine, kada je u Banjoj Luci srušena Ferhadija – jedna od najznačajnijih islamskih bogomolja u zemlji.

 

Možda će Vas zanimati i:

Ovaj datum, koji je ustanovio Rijaset Islamske zajednice u BiH, simbolično podsjeća na sistematsko uništavanje islamske kulturne baštine tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine – uključujući rušenje 613 džamija, 218 mesdžida, 69 mekteba, četiri tekije, 37 turbeta i više od 400 drugih vakufskih objekata.

Ferhadija, izgrađena 1579. godine kao zadužbina Ferhat-paše Sokolovića, bila je ne samo arhitektonski biser osmanske epohe, već i snažan simbol prisustva Bošnjaka u Banjoj Luci. Njeno rušenje bio je pokušaj brisanja identiteta i kolektivne memorije.

Ovaj dan nosi još jednu bolnu uspomenu – ubistvo Murata Badića iz Cazina, koji je preminuo 2001. godine nakon što je teško povrijeđen tokom nasilnog napada grupe od oko 4.000 ekstremista na Bošnjake koji su prisustvovali postavljanju kamena temeljca za obnovu Ferhadije. Tada je više od 300 ljudi bilo napadnuto, a desetine su završile u bolnici. Murat nije preživio.

Uprkos svemu, Ferhadija je obnovljena i ponovno otvorena 7. maja 2016. godine, tačno 23 godine nakon njenog uništenja. Obnova je izvedena u izvornom obliku, korištenjem originalnih kamenih blokova pronađenih na deponijama, šaljući snažnu poruku nade i otpora zaboravu.

Dodatnu simboliku ovog datuma daje i obnova Arnaudije džamije, takođe uništene u ratu, koja je svečano otvorena 7. maja 2024. godine.

Danas će u Ferhadiji u 12:00 sati biti proučen Kelime-i-tevhid, u znak sjećanja na vakife i graditelje džamija, te dova za dušu rahmetli Murata Badića. Islamska zajednica širom BiH organizirat će prigodne programe i podsjetiti na važnost očuvanja duhovne i kulturne baštine.

Dan džamija ne služi samo kao sjećanje na razaranje, već i kao poziv na razumijevanje, obnovu i zajedničku odgovornost za očuvanje vrijednosti koje su kroz vijekove oblikovale duh Bosne i Hercegovine.

Uništavanje džamija nije bilo puko rušenje zgrada – bio je to pokušaj sistematskog brisanja kulture, vjere i prisustva jednog naroda s prostora koje su agresori željeli “očistiti”. Džamije su oduvijek bile više od mjesta molitve – bile su centri obrazovanja, kulture, zajedništva i povijesti.

Miniranjem Ferhadije, Arnaudije i mnogih drugih bogomolja, napadnuta je sama duša jednog naroda. Cilj nije bio samo fizičko uništenje, već i jasna poruka: “Vi ovdje više ne pripadate.” Međutim, unatoč toj poruci, vjera i volja za obnovom nisu nestali. Danas obnovljene munare ponovo krase gradove i sela širom BiH, svjedočeći o nepokolebljivoj odlučnosti i vjeri u budućnost.

Možda će Vas zanimati i: