Zanimljivosti i zabava

Evo zašto se za kraljevsku krv kaže da je “plava”?










U bosanskom, srpskom, hrvatskom jeziku, kao i u mnogim drugim jezicima izrazom plava krv  označavaju se pripadnici aristokratskih (plemićkih) porodica, za razliku od ostalog, običnog svijeta, koji nema plave krvi.

Nigdje dosad nije zabilježen slučaj da neko ima krv neke druge boje osim crvene.   Pogotovo nije zapamćeno da neko ima plavu krv.

Evo zašto se za kraljevsku krv kaže da je “plava”?

Odgovor na to pitanje može se naći u raznim izvorima. Najpotpunije objašnjenje, međutim, daje Džejms Rodžers koji kaže:

 – Plava krv. Aristokrat(ija) ili aristokratska osoba. Tokom vijekova, kada su tamnoputi Maori vladali Španijom, članovi starih kastiljanskih porodica govorili su s ponosom kako njihovu krv nisu zagadili Maori ili neke druge strane primjese. Izraz koji su upotrebljavali, sangre azul (’plava krv’), potiče, vjerovatno, otuda što su vene na njihovoj svijetloj koži bile uočljivo plave.

Objašnjenje je, kako se može vidjeti, prosto, historijski zasnovano i uvjerljivo

Nekima su se isticale  plave vene na rukama, pa je na osnovu toga stvoren i izraz plava krv, piše Školski.ba

Kasnije su se svi plemići i članovi plemićkih porodica (grofovi, baroni, markizi, prinčevi, grofice, baronice, markize, princeze itd.), bili bjeloputi ili tamnoputi, svejedno, počeli nazivati ljudima plave krvi.

Koliko je plava krv i danas na cijeni, najbolje svjedoči sama Španija. Vjerovatno nigdje u Evropi nema toliko prinčeva, vojvoda, kontesa i drugih plemića kao u toj zemlji.

Ima ih preko 400. Zato su početkom osamdesetih godina XX vijeka španski socijalisti zatražili u Parlamentu da se uvedu veliki porezi na kupovinu isprava o pripadništvu „plavoj krvi”.

To nije ni čudno kad je u pitanju Španija, koja je domovina plave krvi.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button