U fokusu

EU: Zajedno za BiH – Webinar povodom 30 godina Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Bosna i Hercegovina se danas suočava sa najvećom političkom i sigurnosnom krizom od rata 1995. godine, kada je potpisan Dejtonski mirovni sporazum. Nakon tri decenije postoji “veoma realna” perspektiva povratka sukoba.

1. marta 2022. godine održat će se Webinar povodom 30 godina Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, EU: Zajedno za BiH, sa početkom u 18:00h.

Trenutna politička dešavanja su jasna opasnost za Bosnu i Hercegovinu, njene građane, region i cijelu EU. U Evropskom parlamentu postoji međustranačko razumijevanje koliko situacija postaje opasna.

Online konferencija ima za cilj skrenuti pažnju na ovu krizu glasovima političara i glasovima umjetnika. U refleksiji prošlosti i odrazu sadašnje situacije, moraju se preduzeti oštre akcije. Evropska unija igra ključnu ulogu za sadašnjost i budućnost Bosne i Hercegovine. Nažalost, do sada EU nije postupila prema svojoj odgovornosti.

Koja je opća slika iza sukoba? Jesmo li učili iz prošlosti kako ne bismo ponavljali historiju? Koje su nove strategije potrebne za promjenu sadašnjeg političkog razvoja u kratkoročnoj budućnosti? A koji je potreban za dugoročnu perspektivu kako bi se BiH približila EU i, konačno, njenom članstvu?

Imamo čast razgovarati o svim ovim pitanjima zajedno s visokim predstavnikom Christianom Schmidtom, zastupnicima iz različitih političkih grupa i izvanrednim umjetnicima poput rediteljke Jasmile Žbanić, čiji film “Quo vadis, Aida” nominiran za Oscara, nije samo kinematografsko remek djelo, već i bolno podsjećanje na genocid u Srebrenici, najgori zločin na evropskom tlu od Drugog svjetskog rata.

Profesorica sa Univerziteta Kolumbija i autorica bestselera Amre Šabić-El-Rayess, koja je napisala vrlo lično svjedočanstvo o ograničenjima preživljavanja svojom knjigom “The Cat I Never Named: A True Story of Love, War, and Survival” i glasovima mladih umjetnika, Aldine Topčagić koreografkinje, umjetnice performansa i osnivačice/direktorice Udruženja Art Alive Culture, i Benjamina Čengića, uličnog umjetnika iz Sarajeva i osnivača Udruženja Obojena Klapa, koji se bore protiv govora mržnje i podjela u društvu i koji žele da etničke grupe pomire  svojom umjetnošću.

Webinar će se održati 1. marta 2022. godine sa početkom u 18:00h i trajat će do 19:30h. 

U nastavku pogeldajte program webinara:

Pokroviteljstvo događaja: MEP i predsjedavajući D-SEE, Romeo Franz, Zeleni/EFA,

u saradnji sa:

  • Poslanica EP Delara Burkhadt, S&D
  • MEP Michael Gahler, EPP
  • Evropski poslanik Klemen Grošelj, RENEW
  • MEP Thomas Waitz, Zeleni/EFA,

Specijalni gosti:

  • Christian Schmidt, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu (tbc)
  • Jasmila Žbanić, režiserka nominovana za Oskara, dobitnica Evropskih filmskih nagrada 2021. sa “Quo vadis, Aida?”
  • Amra Šabić-el-Rayess, profesorica na Univerzitetu Columbia i autorica bestselera knjige: “Mačka koju nikad nisam nazvao: istinita priča o ljubavi, ratu i preživljavanju”
  • Aldina Topčagić, umjetnica performansa, osnivačica Art Alive Culture Associatio
  • Benjamin Čengić, ulični umjetnik u Sarajevu i osnivač Udruženja Obojena Klapa

Moderator: Arta Ramadani, novinar

Video stream: kratki film “Živi i pusti živjeti” Dietera Michaela Grohmanna i Aldine Topčagić i čitanje knjige “Mačka koju nikad nisam nazvao: istinita priča o ljubavi, ratu i preživljavanju”

Registraciju na webinar možete izvršiti klikom OVDJE.

Možda će Vas zanimati i: