Evropska unija je usvojila 15. paket sankcija usmjerenih protiv Rusije, a u fokusu ove odluke bile su takozvane “flote iz sjene” (shadow fleet) tankera za prevoz nafte, piše Euronews.
Glavni fokus 15. paketa sankcija su “flote iz sjene” koje Rusija koristi kako bi zaobišla gornju granicu cijene koju su zapadne države uvele krajem 2022. godine, s ciljem da ograniče prodaju ruske nafte na svjetskim pomorskim tržištima.
Ova gornja granica bila je postavljena na 60 dolara po barelu za sirovu naftu i zabranjuje zapadnim kompanijama pružanje usluga ruskim tankerima, poput osiguranja, finansiranja i registracije, koji prodaju sirovu naftu iznad dogovorene cijene.
U odgovoru na ovaj potez EU, Moskva je počela koristiti stara, loše održavana plovila, od kojih su neka starija od 20 godina, koja koriste nejasne vlasničke i osiguravajuće strukture koje efektivno izmiču kontroli saveznika G7.
‼️ Ambassadors have just agreed on the 15th package of sanctions in reaction to Russia's aggression against Ukraine.
🗒️ The package adds more persons and entities to the already existing sanctions list, and targets entities in Russia and in third countries other than Russia that… pic.twitter.com/DMUoMhRYTH
— Hungarian Presidency of the Council of the EU 2024 (@HU24EU) December 11, 2024
Ovi brodovi plove pod “pogodnim zastavama” zemalja koje se ne pridržavaju sankcijama, poput Paname, Liberije i Maršalskih ostrva.
“Flote iz sjene” su optužene za obmanjujuće prakse, uključujući slanje lažnih podataka i gašenje svojih transpordera kako bi postali nevidljivi za satelitske sisteme, kao i obavljanje višestrukih transfera na brodu kako bi sakrili porijeklo nafte.
Stanje ovih brodova je toliko loše da Brisel brine da bi mogli izazvati izlijevanje nafte i prouzrokovati ekološku katastrofu u blizini teritorije EU.
Uprkos očiglednim rizicima, Moskva se i dalje oslanja na ove tankere za trgovinu svojom sirovom naftom, što je ključni izvor prihoda za finansiranje invazije na Ukrajinu i održavanje visokointenzivne ratne privrede.