BiznisU fokusu

Ekonomski fakultet u Tuzli domaćin sjajne Šeste naučne konferenciju s internacionalnim učešćem „Ekonomija integracija“, I C E I 2019




Ekonomski fakultet u Tuzli organizuje Šestu naučnu konferenciju s internacionalnim učešćem „Ekonomija integracija“, I C E I 2019, koja će se održati od 05. do 07. decembra 2019. godine u Tuzli, Bosna Hercegovina.

Razmjenom ideja i iskustava kroz kritičko mišljenje, Šesta naučna konferencija ICEI 2019 ima za cilj pružiti odgovore kako poboljšati konkurentnost prevladavanjem negativnih trendova (e)migracija u smislu:

  • jačanja institucija i politika za stvaranje okruženja koje motiviše ljude da ostanu u zemlji i privlači kvalifikovanu radnu snagu iz drugih zemalja;
  • poticanja upotrebe doznaka za investiranje umjesto za potrošnju;
  • ublažavanja negativnih fiskalnih uticaja;
  • stvaranja povoljnog poslovnog okruženja u nacionalnom i regionalnom kontekstu;
  • održavanja ekonomske stabilnosti i poticanja otvaranja novih radnih mjesta;
  • povećanja kvaliteta postojeće radne snage modernizacijom obrazovanja;
  • izgradnje kapaciteta za inovacije kroz jačanje saradnje između univerziteta i industrije na polju istraživanja, razvoja i inovacija.

Temeljem iskustva prethodnih konferencija očekuje se prisustvo velikog broja eminentnih naučnika, istraživača i stručnjaka iz područja ekonomije i biznisa, kao i naučnika iz srodnih područja, čiji rezultati istraživanja doprinose identifikaciji rješenja za uspješno suočavanje sa izazovima (e)migracija.

(E)migracije danas zauzimaju centralno mjesto u raspravama o javnim politikama u Evropi. Iako je utvrđen određeni pozitivni ekonomski, društveni i kulturni uticaj migracija na zemlje odredišta, njihov uticaj na zemlje porijekla je još uvijek nejasan.

U zemljama Jugoistočne Evrope emigracije su značajno smanjile rast stanovništva i, u nekim slučajevima, čak pogoršale postojeće negativne demografske trendove. Najizraženiji negativni uticaj emigracija odnosi se na smanjenje ljudskog kapitala, što neposredno utiče na tržište rada, državni budžet, ekonomski rast i konkurentnost zemlje porijekla, uopšteno.

Priliv doznaka je možda najopipljivija veza između migracija i konkurentnosti zemlje porijekla na način da priliv doznaka može povećati minimalnu platu i time smanjiti ponudu radne snage. To, zajedno sa značajnim odlivima kvalifikovane radne snage, može dovesti do većih pritisaka na povećanje domaćih plata i time pogoršati konkurentnost zemlje porijekla. Osim toga, emigracije mogu imati važne implikacije za fiskalne prihode i rashode, kao i za rast proizvodnje u cjelini.

Više informacija o konferenciji, njenim ciljevima, govornicima, ali i ostalim detaljima možete pronaći klikom OVDJE



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button