Dva potencijalna kupca imovine i zemljišta Fabrike namještaja Konjuh iz Živinica već postoje, međutim, prodaja još uvijek nije realizirana, jer nisu stvoreni uslovi za rasparčavanje ovog nekadašnjeg privrednog giganta.
To bi, kako Klix.ba saznaje, uskoro moglo uslijediti, nakon čega se očekuje da će biti stvoreni uslovi i za uvezivanje radnog staža radnicima koji čekaju na odlazak u penziju.
Cjelokupna imovina živiničkog Konjuha procijenjena je na 52 miliona konvertibilnih maraka, ali dosad niko u sedam krugova prodaje nije ponudio ni približan iznos za kupovinu fabrike sa svim pratećim objektima i zemljištem.
Trenutno postoje dva zainteresirana kupca, jedan je ponudio blizu 16 miliona KM za kupovinu zemljišta, dok je drugi spreman dati 30 miliona maraka za fabriku, međutim zbog nemogućnosti rasparčavanja imovine, prodaja još uvijek nije realizirana.
Rasparčavanje imovine
“Općina Živinice još uvijek nije omogućila rasparčavanje imovine na dva dijela, zbog čega Konjuh dosad nismo uspjeli prodati. Nadamo se da će se to desiti veoma brzo kako bi radnicima mogao biti uvezan radni staž, nakon čega bi oni koji su u prilici mogli otići u penziju”, kaže nam predsjednik Sindikata Konjuha iz Živinica Mevludin Trakić.
Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove već je izdala potvrdu kojom se dozvoljava cijepanje parcela, zbog čega bi, kako saznajemo, uskoro trebao uslijediti sastanak u Općini Živinice.
Trakić nam kaže i da se 23 radnika živiničkog Konjuha nadaju da će uskoro biti penzionisani kroz federalni program za uvezivanje radnog staža.
Ukoliko Konjuh prođe na konkursu, iz federalnog budžeta bi za penzijsko i invalidsko osiguranje trebalo biti izdvojeno skoro 150.000 KM, a ostatak novca potrebnog za uvezivanje ostalih doprinosa će namiriti firma iz stečajne mase.
“Sada je veoma bitno da se imovina proda kako bi radnici mogli otići u penziju, ali i kako bi dalje bilo omogućeno nastavljanje proizvodnje koja postoji u našoj fabrici, a kupac koji želi kupiti proizvodni pogon Konjuha želi nastaviti naše proizvodne aktivnosti”, dodaje Trakić.
Stečajni postupak
U Konjuhu je stečajni postupak pokrenut u oktobru 2016. godine, na prijedlog Razvojne banke Federacije BiH, koja je od nekadašnjeg živiničkog giganta potraživala blizu 110 hiljada KM.
Kroz živiničke hale dnevno je prolazilo više od hiljadu radnika. U proteklih sedam godina fabriku je napustilo njih blizu 800, a danas ih je ostalo 267, od kojih je 237 na evidenciji Zavoda za zapošljavanje TK.
Trenutno je angažovano blizu 30 radnika koji proizvode namještaj, a najveća potražnja za proizvodima i dalje vlada od kupaca iz Republike Srpske.