Šta se dogodilo?
Ove sedmice, u organizaciji Udruženja poslodavaca Federacije BiH i tuzlanskog Colosseuma, okupilo se 150 poduzetnika u Tuzli, gdje je održan Prvi Business Strategic Forum (BSF). Cilj skupa bio je umrežavanje poduzetnika u cilju jačanja na tržištima zemlje i inostranastva.
Kako to postići? Teško bez izmjene zakona koje bi regulisale i oblast proizvodnje, plasmana gotovih proizvoda na domaćem i ino tržištu, te zaštite domaće proizvodnje kao ključnog zamajca svakog razvoja jedne zemlje, čulo se između ostalog na ovom skupu. Ovo što se sada u ovim oblastima događa u sadašnjem privrednom miljeu Federacije, pa i cijele BiH bez izmjena zakona teško je promijeniti na bolje i opšte zadovoljstvo i privrednika, ali i građana ove zemlje. Jer, ukoliko se ne podstakne rast i razvoj domaće proizvodnje, nema ni otvaranja novih radnih mjesta, nema razvoja….
A moglo bi se puno toga učiniti. Pozitivni primjeri iz zemlje poput dobrih firmi: Piemonte, Remex, Violeta, Menprom, Babilon, Bingo, Prevent, Unis tok, Pivara Tuzla i još mnogih dokaz su da se može dobro poslovati. O tome koliko je teško najbolje znaju oni koji ih vode, kao i cijene koje moraju platiti kako bi bili konkurentni na bh. tržištu. Pa i podnijeti na primjer da se u BiH uvozi 70 odsto piva po cijeni koja je daleko niža od tuzlanskog. Onda se postavlja pitanje koliko je to manje para samo od PDV u državnoj kasi? Tačnije država BiH na godišnjem nivou zbog takvog uvoza piva gubi oko 100 miliona KM. Ili podatak da se u drvoprerađivačkoj industriji u nas najmanje izvoze gotovi proizvodi za razliku od sirovine. Tih i sličnih apsurda ima na sve strane.
Kome i zašto je to važno?
Prvi BSF predstavlja u neku ruku i probni balon u okupljanju privrednika, kako bi svi zajedno, ponudili rješenja kako u nesigurnom poslovnom, privrednom i ekonomaskom okruženju krenuli putem razvoja firmi. Ako imamo dobre i uspješne firme onda se i ukupna “ekonomska geografija” drugačije crta i ispisuje.
Ali u zemlji u kojoj nameti na plate na padaju, nego samo rastu, kao i porezi, u zemlji u kojoj dok dobijete sve papire za otvaranje firme izgubite silno vrijeme i pare i još ako hoćete nešto da gradite, sve liči na noćnu moru. Jer, prvo morate “debelo” platiti za zemljište na kojem se gradi, pa razne dažbine, tako da samo u tom “pripremnom dijelu” država, u ovom slučaju prva stepenica opština, uzme vam u startu već trećinu ili polovinu proizvodnog pogona kojeg namjeravate graditi. U takvim uslovima teško je govoriti o razvoju privrede i proizvodnje. Na drugoj strani je nelojalna konkurencija kod uvoza proizvoda, posebno iz susjednih država, koji se već proizvode na teritoriji i kantona, i Federacije i države BiH. Dok i carinske barijere predstavljaju posebnu priču.
Kako dalje?
Taj magični recept, kako olakšati privrednicima da posluju profitabilnije i da budu prodorniji na tržištu, dok ih istovremeno guši velika i strana konkurencija, teško da se mogao dobiti na ovakom skupu.
Makar se saznalo za probleme. Zapravo samo je ponovljeno ono što se već odavno zna. Makar je bilo na jednom mjestu i u isto vrijeme. Za utjehu – i to nešto znači.
Ono što je najvažnije poslana je poruka prema svim privrednicima u zemlji, a posebno vladajućim strukturama da se mora stvarati povoljniji poslovni ambijent kod otvaranja firmi i novog zapošljavanja.
Zanimljiva je bila i konstatacija da je lijepo što su se privrednici “izjadali”. Sebi sami govorili su o stvarima koji, maltene, tište sve. Osim predstavnika nekoliko ministarstava i Vlade TK, niko drugi iz vlasti nije bio da čuje kako bi se na najbolji mogući način mogla još bolje pokrenuti privreda ne samo ovog kantona nego i cijelog entiteta i države.
Neophodni su poticaji države kao i zakonska regulativa koju mijenjaju vlade i parlamenti. Zato je odsustvo vlasti u mnogočemu višeznačno i ostavlja dilemu: da li će se kao i do sada vlast nametati kao partner i ravnopravni suučesnik u razvoju ove zemlje ili će i dalje biti derikože koji će samo misliti kako da napune svoje budžete.
Vrijeme će pokazati da li su i predstavnici Vlade TK bili iskreni kada su nagovijestili da će u svakom segmentu podržati domaću proizvodnju, kao i zapošljavanje. Vrijeme pred nama nekoga će demantovati.
Piše: B.S.Tomić