BiH

Dezinformacije u izbornom procesu – kako se zaštititi?

Nedovoljno razvijena medijska pismenost










I pored relativne medijske raznovrsnosti i dobrog pravnog okvira, medijska pismenost u Bosni i Hercegovini je, kako su za Kameleon radio kazali iz  platforme Raskrinkavanje, nažalost, još uvijek nedovoljno razvijena, ali je također tačno da građani i građanke imaju sve više senzibiliteta kad je u pitanju uočavanje dezinformacija i medijskih manipulacija.

Dezinformacije utiču negativno na sve sfere života u kojima se pojave, pa tako i na izborni proces, koji, (još) nije imun na ovakve vidove manipulacija – u prvom redu, smatraju iz Raskrinkavanja, glasači i glasačice su “pogođena” strana kad su u pitanju dezinformacije vezane za izbore, jer se radi o najčešće svjesnom uticaju na njihov izbor, odnosno na to kako će u konačnici glasati.

“Politički subjekti su, kako dodaju, također izloženi – neki trpe jer im je imidž, a na kraju i izborni rezultat narušen, dok neki profitiraju jer dobijaju nezaslužene poene zahvaljujući dezinformacijama. Ništa od ovog nije dobro za demokratske procese u našem ili bilo kojem drugom društvu”, naglasili su iz Raskrinkavanja.

Praćenje kredibilnih medija i informacija iz nezavisnih izvora su uvijek dobar put

“Svojim čitaocima i čitateljkama, te građanima/kama uopšte, savjetujemo da provjere informacije za koje smatraju da bi mogle biti netačne, a za to im nudimo znanje i alate na našoj stranici. Na koncu, potencijalne primjere dezinformativnih medijskih sadržaja ili sadržaja na društvenim mrežama mogu prijaviti Raskrinkavanju i Istinomjeru putem prijavnih formulara na našim stranicama”, poručili su iz Raskrinkavanja te naglasili da

ne dijelite dalje sadržaje za koje sumnjate da su dezinformativni.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button