Svijet

Danas sahrana Šimona Peresa










Bivši izraelski predsjednik i premijer, dobitnik Nobelove nagrade za mir, Šimon Peres biće sahranjen danas na nacionalnom groblju na Brdu Hercl u Jerusalemu.

Očekuje se da će sahrani prisustvovati hiljade ljudi, a među njima mnogobrojni svjetski lideri, predsjednik SAD-a Barak Obama, francuski predsjednik Fransoa Oland, njemački predsjednik Joakim Gauk, palestinski predsjednik Mahmud Abas.

Možda će Vas zanimati i:

Biće to, kako se vjeruje, najveći takav skup u Izraelu poslije sahrane premijera Jicaka Rabina, koga je ubio religiozni jevrejski nacionalista 1995. godine. O sigurnosti na državnoj sahrani brinuće se čak 8.000 policajaca.

U četvrtak je kovčeg sa Peresovim tijelom, uvijen u plavo-bijelu izraelsku zastavu, bio od devet do 21 sat izložen u dvorištu ispred izraelskog parlamenta i hiljade Izraelaca je imalo priliku da mu oda posljednju poštu. Prethodno su vijence pored kovčega položili predsjednik Izraela Ruven Rivlin, premijer Benjamin Netanjahu i bivši predsjednik SAD-a Bil Klinton, kao i drugi visoki zvaničnici.

Peres je umro u 94. godini u srijedu u bolnici kraj Tel Aviva, dvije nedjelje nakon što je pretrpio jak moždani udar.

Peres ostavio plan sahrane

On je ostavio za sobom detaljan plan svog pogreba, izjavio je njegov lični ljekar i zet Rafi Valden, suprug Peresove kćerke Cvije. Doktor Valden je rekao da je Peres tražio da njegovo troje djece, drže oproštajne govore uz Netanjahua, Rivlina, jednog stranog zvaničnika i jedne izraelske ličnosti iz kulture.

Peres je također planirao da pjevač David Dor pjeva na sahrani i da pjesma bude molitva Avinu Malkenu (Naš otac naš kralj). Jevreji ovu molitvu pjevaju na Dan pokajanja, Jom Kipur, koji se ove godine obilježava sredinom oktobra. Peres je volio tu pjesmu koju mu je pjevala i Barbara Strejsand na proslavi njegovog 90. rođendana u Izraelu.

Bivši predsjednik će biti sahranjen na mjestu gdje počivaju veliki lideri nacije, između bivših premijera Jicaka Rabina i Jicaka Šamira. Peresova supruga Sonja sahranjena je u selu Ben Šemen, a Peres je izričito tražio da bude sahranjen na Brdu Hercl, pišu izraelski mediji.

Peres je bio posljednji preživjeli iz generacije osnivača Izraela. Tokom političke karijere koja je trajala sedam decenija on je bio na svakom važnom položaju u državi. Nobelovu nagrau za mir dobio je 1994. godine, zajedno s Rabinom i tadašnjim palestinskim liderom Jaserom Arafatom zbog prvog privremenog sporazuma o miru, kojim je predviđeno stvaranje države Palestine.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button