Izdavač i crtač stripova i grafika Laurent Sourisseau poznat po umjetničkom imenu Riss koji je teško ranjen u napadu u januaru prošle godine, vjeruje kako u Njemačkoj postoji tržište za Charlie Hebdo.
“Humor je svugdje, čak i u Njemačkoj”, kazao je za ARD.
“To je eksperiment, pokušaj da objavimo časopis na drugom jeziku i da mu pronađemo novu publiku, obožavatelje koji bi mogli stati u njegovu obranu”, dodao je Riss.
Časopis Charlie Hebdo danas se stvara na tajnoj lokaciji, i to nakon terorističkih napada na redakciju kada je ubijeno 12 njenih članova, među kojima su bili i neki od najpoznatijih francuskih karikaturista.
Njemačku verziju uređuje iz Francuske 33-godišnjak iz Berlina koji, prema savjetu kolega, koristi pseudonim Minka Schneider.
On je, u izjavi njemačkom dnevniku S�ddeutsche Zeitung podsjetio da je pokret solidarnosti pod sloganom “I ja sam Charlie” bio naročito snažan u Njemačkoj, gdje je časopis prodao 70.000 primjeraka svog izdanja objavljenog nedjelju dana nakon napada na redakciju.
Charlie Hebdo na njemačkom štampano je na 16 strana i u 200.000 primjeraka, a sastoji se pretežno od članaka i karikatura prevedenih s francuskog, ali urednici planiraju da ubuduće imaju i njemačku sadržaj.
Iako ima veliki broj lojalnih fanova u Francuskoj časopis je uvijek imao i neprijatelje, pa je tako postao meta islamističkih ekstremista nakon objavljivanja karikatura poslanika Muhameda, što su mnogi muslimani vidjeli kao svetogrđe, ali je razgnjevio i Vatikan i francuski politički establišment, navodi AFP.