
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, Admir Čavalić (SBIH), ističe da je Vijeće ministara BiH imalo više od godinu dana da se bavi pitanjem “Viaducta” i da je, prema njegovom mišljenju, ovo problem koji nije nastao jučer.
Postojale su brojne političke i ekonomske prilike kada je ovo moglo biti riješeno. Posljednja prilika bila je odobravanje preko 103,4 miliona KM za izgradnju zgrade Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Tako da Vijeće ministara snosi dio odgovornosti i potpuno je neumjesno da odgovornost bude prebačena na FBiH i porezne obveznike ovog entiteta, pogotovo u trenutnoj situaciji kada ti porezni obveznici imaju vlastite ekonomske probleme zbog pogrešnih politika Vlade FBiH.
Posebnu odgovornost Vijeće ministara snosi zbog toga što nije predvidjelo mehanizme za kratkoročno rješavanje ovih problema – izjavio je Čavalić.
Drugi dio odgovornosti, kako ističe Čavalić, odnosi se na entitet RS.
Duboko sam uvjeren da postoji dovoljno finansijskih sredstava za isplatu duga, ali ova situacija se koristi kao pregovaračka poluga u dnevno-političkom kontekstu, kao očajnički pokušaj SNSD-a da se domogne pregovaračkog stola. Naravno, tu ima i elemenata insajderskog djelovanja, a očekujem da pravosudni organi istraže sve krivične i druge odgovornosti u cijelom procesu.
Riba smrdi od glave, ali se čisti od repa. Poseban motiv za vlasti u RS se odnosi na testiranje terena za buduće dugove i arbitraže, gdje bi se dugovi od stotinu miliona KM mogli pretvoriti u milijarde. Takav presedan bi brzo postao pravilo, a Pandorina kutija se ne smije otvarati – upozorio je Čavalić.
Ovaj slučaj, prema njegovim riječima, uzrokuje veliku štetu i postavlja presedan koji bi mogao imati ozbiljne posljedice.
Ako se dug prebaci na drugi entitet, to stvara opasnu dinamiku u kojoj bi budući dugovi, propali projekti ili malverzacije mogli biti prebačeni na nivo države ili drugog entiteta.
Ovo bi moglo značiti nove krize za institucije poput BHANSA-e, a potencijalni gubitak povjerenja u financijski sistem BiH mogao bi ugroziti njegovu stabilnost. Šteta je također što se narušava kredibilitet RS-a, koji trenutno krši potpisane sporazume i šalje negativnu poruku budućim kreditorima da nije u stanju podmiriti vlastite obaveze – rekao je Čavalić.
Čavalić također smatra da se mora pažljivo formulirati svaki budući sporazum, poput onog u vezi s arbitražom u slučaju “Viaduct protiv BiH”, kako bi se izbjeglo kršenje preuzetih obaveza.
Također, potrebno je onemogućiti trošenje 103,4 miliona KM za UIO dok RS ne preuzme obaveze vezane za izgubljenu arbitražu. Svi nivoi vlasti moraju se fokusirati na normalizaciju poslovanja BHANSA-e, a to prije svega mora omogućiti Vijeće ministara BiH kroz posebnu odluku u skladu s Zakonom o financiranju institucija BiH.
Vlada FBiH ne smije pristati na kompromise koji bi vodili uzimanju ijednog KM novca poreznih obveznika za financiranje propalih projekata Vlade RS – zaključio je Čavalić.
Prema njegovim riječima, tužiteljstva i Pravobranilaštvo BiH trebaju temeljito istražiti cijeli slučaj, uključujući sve unutarnje sporazume u vezi s arbitražama i drugim pitanjima koja su ostala neriješena.
Ova situacija predstavlja krizu izuzetnih razmjera, a nevjerojatno je da vlasti u RS-u, predvođene Dodikom i SNSD-om, svjesno manipuliraju ovim pitanjem – zaključio je Čavalić.