
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je prošlog mjeseca usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, čiji je predlagač bila vlada ovog entiteta.
Ovim zakonskim rješenjem smanjuje se ukupna stopa doprinosa za 13,25 posto, odnosno za 5,5 indeksnih poena, sa 41,5 posto na 36 posto.
Međutim, postavilo se konkretno pitanje – kako će se ovo odraziti u praksi? Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Admir Čavalić, pojašnjava da su svi politički subjekti u FBiH obećavali smanjenje ispod 30 posto.
Iako, kako ističe, nije postignuto obećanje o smanjenju ispod 30 posto, treba pohvaliti ovaj mali korak koji je, smatra Čavalić, postignut pod pritiskom radnika, poslodavaca, opozicije i javnosti. Najavljeno je dodatno smanjenje od još 5 posto do kraja godine, što bi značilo stopu od 31 posto.
„Obje promjene idu na teret poslodavca u tehničkom smislu, a odnose se na 3,5 posto za PIO/MIO i 2 posto za zdravstvo“, objašnjava Čavalić.
Za PIO/MIO to, prema njegovim riječima, neće značiti ništa posebno.
„Penzioneri trebaju znati da je PIO prebačen na trezor kao sistem i da zavisi od budžeta, a ne od doprinosa u tolikoj mjeri“, dodaje zastupnik u Predstavničkom domu i pojašnjava:
„Za ova 2 posto potrebno je pronaći nadoknadu za zavode za zdravstveno osiguranje, a idealno bi bilo da se ide u pravcu prebacivanja opterećenja na indirektne poreze, konkretno da se zdravstvo finansira iz PDV-a“, rekao je Čavalić.
On objašnjava ključnu stavku: ukoliko je ukupni trošak rada 1.000 KM neto, a 1.733 KM bruto, smanjenje će iznositi oko 88 do 90 KM.
„Poslodavac ima opciju da taj višak zadrži za sebe ili preusmjeri na radnika, bez obzira na to što se ovo smatra kao teret za poslodavca. Kada su u pitanju veće plate, radi se o uštedama od 100, 200, pa i 300 KM, zavisno o visini plate. Ovo predstavlja uštedu za poslodavca. Neki će to prebaciti na radnike da bi ih motivisali, dok će drugi zadržati za sebe, a smatram da će većina poslodavaca iskoristiti ovu uštedu“, ističe on.
Čavalić smatra da se radi o „medvjeđoj usluzi“ s obzirom na to da su troškovi porasli uslijed uvođenja minimalne plate.