BiH

Bruce Lee, Raspudić i Gatalo: Sanjali ujedinjen Mostar, danas “ljuduju” o podjeli BiH










Nino Raspudić sa Veselinom Gatalom je prije nešto više od deset godina pokrenuo inicijativu Urbani pokret u Mostaru.

Njihova najpoznatija akcija bila je postavljanje spomenika Bruceu Leeju u gradu koji je godinama poslije rata i dalje (bio) podijeljen na hrvatski i bošnjački dio.

U to vrijeme Raspudić i Gatalo bili su praktično ono što danas pogrdno nazivaju “urbanim Jugoslavenčinama”.

Bruce Lee – Bošnjak, Hrvat ili Srbin?

Bivši vojnik Armije RBiH, Gatalo je objašnjavajući ideju, koju je dijelom podržao i George Soros i Fond otvoreno društvo, u to vrijeme u svakoj prilici isticao kako su mu (austrijski OMV) napravili pumpu u avliji. Dozvolu su, naravno, dale nacionalne/nacionalističke stranke HDZBiH i SDA koje godinama dijele vlast u gradu na Neretvi.

Što se tiče Bruca Leeja, ovaj književnik je naglašavao kako su on i “braca” Nino, tada mladi student italijanistike, pored svih nacionalnih junaka i “onih koji, s druge strane, dobro naplaćuju svoju poziciju žrtve”, eto, odabrali Bruca Leeja.

– Pa nek’ razbijaju glavu pitanjem je li Bruce Lee Bošnjak, Hrvat ili Srbin! – govorio je, između ostaloga, Gatalo.

Mladi znanstveni novak Raspudić je u to vrijeme imao samo jednu želju, dugoročni projekt, “a onda može u mirovinu” – ujediniti Mostar.

– Pravo da ti kažem, dozlogrdilo mi da me, pošto kažem da sam iz Mostara, stalno pitaju dolazim li iz istočnog ili iz zapadnog Mostara, kao da je to životno presudna odrednica. Eto, i zato, između ostalog, podižemo statuu Brucea Leeja, jer se sve kao nešto naivno nadam da će uskoro jedna od prvih reakcija biti: ‘A, Mostar, spomenik Bruceu Leeju…’ Uspijem li u tome, pravo da ti kažem, mogu mirno u penziju – objašnjavao je Raspudić prije desetak godina medijima.

On i Gatalo muku su mučili i oko “najbezazlenijeg” detalja: prema kojoj strani će Mali zmaj zauzeti gard? Prema sjeveru – udara se na Bosnu. Prema jugu – udara se na Hrvatsku. Prema istoku i zapadu (Mostara) – suvišno je objašnjavati. Spomenik Brucu Leeju je nakon godina natezanja sa lokalnim vlastima otkriven krajem 2005. godine, okrenut u borbenom gardu otprilike prema sjeveroistoku.

U samo par dana je oštećen pa je jedno vrijeme “spavao” u gradskoj mrtvačnici na Bijelom brijegu. Poslije je malo “išao u svijet”, boravio i na zagrebačkim trgovima… Nakon sedam godina, umjetničko djelo Ivana Fijolića se vratilo u Mostar, u bivši Veliki park kraj bivšeg Lenjinovog šetališta, a današnji Park Zrinjevac kraj Šetnice Nikole Šubića Zrinskog u kojoj je Ured hrvatskog člana Predsjedništva BiH uz blagoslov lokalnog biskupa Ratka Perića otvorio šef HDZ-a Dragan Čović.

Za Bruca Leeja, kao i o cijelom parku, danas brine Ninina majka Marica Raspudić, koja u Gradu Mostaru kod Ljube Bešlića ima “izmišljeni” posao stručne savjetnice za urbani mobilijar i dekoraciju u Službi za komunalne poslove, ili u prijevodu bavi se kićenjem grada pred Božić, Uskrs i Bajrame.

Raspudić je ostao u Zagrebu gdje radi kao talijanistna Sveučilištu u Zagrebu. I dok je nekad pokušavao objavljivati u kultnom splitkom listu Feral Tribune koji je redovno karikirao Franju Tuđmana i za života i kad je umro, danas Raspudić redovno objavljuje političke kolumne u Katoličkoj crkvi i HDZ-u bliskom Večernjaku te banjalučkim, Dodiku bliskim Nezavisnim novinam, a povremeno gostuje i na televizijama. Komentira, uglavnom, “majoriziranost Hrvata u BiH” i “bošnjački centralizam koji je poguban za BiH”.

Treći entitet postoji, problem je multietničnost Mostara

Što se tiče samog Mostara, čini se kako je odustao od “želje pred mirovinu” pa u jednoj od kolumni veli da je “Mostar unutar BiH grad slučaj samo po tome što je silom prilika, tačnije neriješenog ishoda u ratu, ostao u cjelini”.

– Njegov zapadni dio posebno, jedini je veći multietnički grad u BiH. To nosi puno problema koje etnički homogeni gradovi, od Sarajeva, Banja Luke pa nadalje nemaju – poentirao je tako nedavno Raspudić oko Mostara.

Što se tiče organizacije BiH, Raspudić je gostujući na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru pred studentima po “hiljaditi” put ponovio i zalaganje za reanimiranje Herceg-Bosne.

– Treći entitet prvo trebalo detabuizirati, jer kada bi spomenuli treći entitet, prije samo nekoliko godina, odmah bi vas nazvali fašistom. To je legitimno rješenje, najjednostavnije, koje bi riješilo sve probleme koje iznosi bošnjačka elita. Reorganizacija FBiH u dva teritorijalno diskontinuirana kantona jedan s bošnjačkom i drugi s hrvatskom nacionalnom većinom bi se riješila ključna pitanja u BiH. S trećim entitetom bi se riješilo i pitanje Sejdić-Finci, hrvatsko pitanje, ali bi se riješio i problem preskupe FBiH, samim preustrojem – jasan je danas nekadašnji “antinacionalist” Raspudić.

Štaviše, Raspudić, sudeći prema jednom od njegovih političkih analiza, smatra da “kratkovidni politikanti ne vide da treći entitet nije razbijanje BiH, jer ne može se razbijati nešto što je odavno razbijeno, već je to zadnji pokušaj njezinog održivog sastavljanja”. Ide i korak dalje.

– Treći entitet cijelo vrijeme postoji. Radi se samo o tome da se nađe pravno-formalni okvir za tokove koji se sada odvijaju u sivoj zoni, “ispod stola”, dakle, da se stvari i formaliziraju. Treća jedinica stvorila bi ravnopravan odnos između tri naroda, kod Hrvata bi vjerovatno dovela do jačanja osjećaja prema BiH kao svojoj domovini, a rješenjem nacionalnog pitanja bi konačno na dnevni red došla neka druga pitanja, od ekonomije do korupcije, kriminala i sl. Eventualne manjkavosti tiču se položaja Hrvata izvan entiteta i nehrvata unutar entiteta. Ne vidim u čemu bi on bio lošiji nego danas, kad postoje “neformalni entiteti” bez ikakvih mehanizama zaštite – smatra današnji Raspudić.

Njegov mostarski “braca” Gatalo danas, pred pisanja kolumni za Glas Srpske, na Radioteleviziji Republike Srpske vodi emisiju “Ljudovanje”. Uniformu Armije RBiH i prsluk skrojen od “teksas” jakne zamijenio je odijelom i ne smeta mu više ni pumpa u avliji (Naftna industrija Srbije, odnosno Rusi kupili su OMV).

Gatalo danas, isto kao i Raspudić, smatra da je “neosporno da jedino dugoročno održivo rješenje za BiH jesu zakonsko i ustavno priznavanje realne političke situacije na terenu, a to su tri federalne jedinice: Republika Srpska, Herceg-Bosna i Bosna”. Njegove stavove o Bošnjacima, Hrvatima, Srbima i svim onima kojima je posvećen mostarski Bruce Lee bolje je ovdje ne navoditi.

 

 

 

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button