Vijesti

Bliži se presuda Mladiću: Čemu se nadaju porodice ubijenih










Za 11 dana Haški tribunal izreći će presudu Ratku Mladiću. Mladić se tereti za genocid, progon, istrebljenje, ubistva, teror, deportacije, prisilno premještanje, zločin protiv čovječnosti i napade na civile.

Porodice ubijenih i nestalih mirnom šetnjom u Tuzli podsjetili su da presudu dočekuju, a mnogi nestali nisu ni pronađeni.

Tada dvadesetjednogodišnji Mirsad Alić iz Osata u januaru 1995. godine krenuo je sa rođakom Izetom Alićem i grupom muškaraca kroz šumu. Svi su ubijeni u zasjedi.

Oni su krenuli u naš kraj tamo u obilazak. Da ponesu neke papire, da djeca idu iz škole. Tu je u nas bila velika škola, osmoljetka. Kasa bila, četnici razbili kasu, nema nigdje niša. Džaba išli, džaba izginuše nedužni“, rekla je Hava Alić iz Srebrenice.

U BiH pronađeno je više od 550 masovnih grobnica sa posmrtnim ostacima hiljada ljudi. U proteklom ratu u BiH je nestalo oko 32.000 osoba, a traga se za više od 7.000. Pronađeno je više od 25.000 posmrtnih ostataka, a identifikovane su 23.000. Sve je manje živih srodnika za identifikaciju.

Ukopala sam sina, tri brata. Imamo još jednog brata, nisu ga pronašli. Gdje su god grobnicu otvarali, tu ga nema. Kod kuće rekli da su ga zakopali. Sve preturili i tražili ga. Nema ga. Četiri sestrića sam ukopala, a imaju još četiri. I dva bratića sam ukopala pored roditelja“, govori Bahra Hasanović iz Srebrenice.

Pronašla sam muža, nismo ga još ukopali. Ukopat ćemo ga iduće godine u maju u Bratuncu. Nismo našli ovog amidžića, ovog smo ukopali. Nisam amidžu našla, nisam od sestre muža našla“, rekla je Ajka Ibrahimović iz Bratunca.

Ratko Mladić je pred Haškim sudom optužen za najteže ratne zločine, uključujući i genocid u Srebrenici. Porodice presudu očekuju u grču i strepnji.

Hajra Ćatić, UG “Žene Srebrenice”: “Ta presuda će povući mnoge druge koji su odgovorni za Srebrenicu, koji su izvršili genocid, koji su bili agresori. Znamo da je imao podršku iz Srbije, da su Srbi bili; JNA. Da su se stavili na jednu strani Srbiji i vojsci Republike Srpske.”

Bahra Hasanović iz Srebrenice ističe da se nada pravdi.

Koliko ga god osude, ali vidiš sramote. Tražili da ga puste da se brani sa slobode., da ga liječe. Ali opet, nadam se da će pravda pobijediti.

Hava presudu dočekuje, a sina nije pronašla. Ima li pravde za ubijene, za nestale, za njihove uništene porodice?

Gdje će biti pravde? Zar moje dijete, od 21 godinu, nedužno, nikog nije ubilo. On toliki dunjaluk pobio i da abude pravda. Pravda je doživotna robija. On je trebao biti odmah ubijen. Nije pravda u Hagu. Nije Hag pravedan.”

Majke i žene Srebrenice još nisu pronašle svoje najmilije. Još uvijek se traga za oko 1.000 osoba ubijenih u genocidu u Srebrenici. Proces pronalaska i identifikacije nestalih sve je teži i neizvjesniji.

Izvor: N1

 



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button