Biznis

BH ENGINEERING WEEKS 2019. TUZLA // Almir Badnjević: Aerozagađenjem nam Zemlja vraća za ono kako se ponašamo prema njoj (FOTO)










Tuzla je danas i sutra domaćin Druge međunarodne “Sedmice inžinjerstva u BIH”, događaja koji u našoj zemlji okuplja ne samo injženjere, nego i vlasnike uspješnih kompanija, te akademsku elitu iz zemlje i iseljeništva.

Jedna od današnjih tema je “Say NO to Air Pollution and Microorganisms” sa sjajnim govornikom prof.dr. Almirom Badnjević, čiji je CV je prepoznat i uključen u Marquis Who's Who in the World za 2016. godinu, čime se našao među 3% svjetske populacije.

Kako je istakao u svom obraćanju, aerozagađenje je nešto što nam Zemlja uzvraća samo za ono kako se mi ponašamo prema njoj. 

Fokus njegove teme je bio na zagađenju i mikroorganizmima koji stvaraju probleme na globalnom nivou. Dovoljno govori to što smo u zadnjih 60 godina uspjeli promijeniti frekvenciju zemlje.

Prof.dr. Badnjević je govorio i o fokusu njegovog trenutnog interesovanja, a to je redukcija vlažnosti zaštite od ekstremnih vremenskih uslova, te tehnologiji ZOONO koja služi za zaštitu mikroorganizama.

Inače, prof.dr. Badnjević je doktorirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Zagreb (FER), Sveučilišta u Zagrebu 2015. godine. Od 2008. godine aktivno djeluje paralelno u dvije sfere, biznis i akademskoj. U 2014. godini uspostavio je u Sarajevu jedan od najopremljenijih laboratorija za testiranje i verifikaciju medicinskih uređaja u Evropi, laboratorij Verlab. Glavni zadatak Verlaba je da vrši godišnju verifikaciju medicinskih uređaja iz zakonskog mjeriteljstva BiH u svim zdravstvenim ustanovama u BiH.

Pored toga Verlab pruža usluge i kao tehnički servis za ispitivanje radijacijske opreme, kalibraciju mjerila temperature, te u oblasti istraživanja i inovacija. Prije rada u Verlabu, djelovao je u industriji medicinskih uređaja, u polju respiratorne tehnike i gasnih analiza krvi. Sa druge strane, od 2015. godine radi kao docent na odsjeku za Genetiku i bioinžinjering na Fakultetu za inžinjering i prirodne nauke, Internacionalnog Burch Univerziteta. Također radi i kao stručnjak iz prakse na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i na Univerzitetu u Warwicku (UK). Od septembra 2018. godine biva izabran u zvanje vanrednog profesora u oblastima opće elektronike i bioinžinjeringa. U 2014. godini osnovao je i Društvo za medicinski i biološki inžinjering u BiH, koje je predstavnik BiH u IFMBE i EAMBES. U toku 2015., 2017. i 2019. godine ovo Društvo je na čelu sa njm organizovalo po prvi put u BiH Međunarodne konferencije iz medicinskog i biološkog inžinjeringa (CMBEBIH), koja su okupljale preko 700 učesnika iz 40 svjetskih država.

Član je uprave IEEE tehničkog komiteta za kardiopulmonarne sisteme, član uprave evropske organizacije za edukaciju studenata iz oblasti inžinjeringa i medicine (ESEM), vijećnik (savjetnik) za regulatorna pitanja i blagajnik evropske alijanse za medicinski i biološki inžinjering i nauku (EAMBES), član uprave divizije za klinički inžinjering pri Međunarodnoj federaciji za medicinski i biološki inžinjering (IFMBE), te koordinator IEEE standarda za Regiju 8 (Evropa, Bliski Istok, Afrika). Autor ili koator je preko 70 poglavlja knjiga, knjiga, časopisa u žurnalima, te članaka sa međunarodnih konferencija. On i njegov tim su dobitnici svjetske IFMBE nagrade za najbolje istraživanje i postignute rezultate iz oblasti kliničkog inžinjeringa za 2018. godinu. Nositelj je senior statusa pri IEEE organizaciji.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button