Za ljude koji iz BiH dolaze u Njemačku – bez obzira koje državljanstvo imaju – i dalje važi obavezno i besplatno testiranje po ulasku u zemlju.
U sezoni odmora Njemačka je uvela testiranje na aerodromima, željezničkim stanicama i autoputevima kako bi predudprijedila uvoz korone u zemlju. Od utorka važe drukčija pravila, ali se za osobe koje dolaze iz Bosne i Hercegovine i zemalja regiona još dvije sedmice ništa ne mijenja.
Do sada je to teklo na ovakav način: kada se doputuje recimo avionom, stane se u red pred mobilnom stanicom za testiranje gdje se uzima bris. Putnik se uputi da instalira posebnu korona-aplikaciju gdje će, obično u roku od 48 sati, dobiti negativni ishod testa. Jedino ako je pozitivan, Zavod za javno zdravlje ga zove telefonom.
Dok čeka na rezultat testa, povratnik je dužan da bude u samoizolaciji u svom smještaju. Ko se ne testira na ulasku – recimo jer je došao automobilom i nije zastao na nekoj od stanica za testiranje na autoputu – može to da učini besplatno i u narednih deset dana u nekoj od laboratorija ili kod svog ljekara opšte prakse (u međuvremenu ne smije da napušta kuću).
U suprotnom, mora da provede punih 14 dana u karantinu. To važi čak i onda kada putnik na ulasku ne dobije nikakav papir ili obavještenje. Kazne za nepoštovanje karantina su drakonske u pojedinim pokrajinama.
Ima pokrajina gdje je posljednjih nedjelja oko trećina ukupnih registrovanih slučajeva korone zapravo kod povratnika u zemlju – oni možda ne bi bili otkriveni bez masovnog testiranja. Po udjelu prednjače pristigli sa Kosova, zatim Turska, a onda daleko iza njih slijede Hrvatska i Srbija.
Uz to je u Bavarskoj, gdje većina ljudi ulazi drumskim putem, došlo do pravog haosa. Loše organizovane stanice za testiranje u kojima bez digitalnih datoteka rade volonteri, a ne stručnjaci, dovele su do toga da desetine hiljada proba uzetih od putnika nije moglo da se obradi na vrijeme. Među njima je bilo preko hiljadu pozitivnih na koronu koji su zatim prekasno obavješteni.