
U okviru posjete Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), član Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović, razgovarao je u Washingtonu, u zgradi Senata SAD-a, s američkim senatorom Rogerom Wickerom (Republikanska stranka), predsjedavajućim Odbora za oružane snage Senata, koji je i predsjedavajući Komisije za sigurnost i saradnju u Evropi.
U fokusu razgovora bila je trenutna sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini i regiji Zapadnog Balkana. Bećirović je detaljno informirao senatora Wickera o aktuelnim sigurnosnim izazovima u Bosni i Hercegovini i ukazao na opasne pokušaje rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska da destabilizira državu i ugrozi mir i sigurnost u cijeloj regiji.
Tokom sastanka Bećirović je posebno potencirao važnost saradnje u oblasti namjenske industrije, što predstavlja odličan okvir za širu odbrambenu i ekonomsku saradnju dvije države. Naglasio je velike potencijale daljnje modernizacije i povećanja izvoza, kao i zajedničkog razvoja kapaciteta, u skladu sa NATO standardima. Iskazan je interes za razmatranje odgovarajuće forme predstavljanja namjenske industrije u SAD-u.
Oružane snage BiH, kao ključna odbrambeno-sigurnosna institucija, u potpunosti su interoperabilne sa vojnim snagama SAD-a, što je postignuto višedecenijskim ulaganjem, saradnjom i zajedničkom obukom i vježbama. Oružane snage BiH i dalje ostaju uspješan i pouzdan saveznik SAD-a. Bosna i Hercegovina će nastaviti da osnažuje dugogodišnje partnerstvo sa SAD-om, kao što je to konkretno činila u brojnim internacionalnim misijama, rame uz rame sa američkom vojskom, od Iraka i Afganistana do drugih kriznih područja, rekao je Bećirović.
Bećirović je istakao da Bosna i Hercegovina cijeni sveobuhvatnu podršku institucija SAD-a razvoju i implementaciji Programa reformi BiH u okviru Akcionog plana za članstvo (MAP), koji je ključni mehanizam za formalno-pravni i politički okvir saradnje NATO-a i Bosne i Hercegovine.
Senator Wicker je izrazio punu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, te njenom putu ka evroatlantskim integracijama. Osudio je antidejtonske poteze rukovodstva bh. entiteta Republika Srpska, navodeći da njegovo destruktivno djelovanje predstavlja prijetnju Dejtonskom mirovnom sporazumu, te miru i sigurnosti u Bosni i Hercegovini.