Sukob između Kosova i Srbije potencijalna je prijetnja Berlinskom procesu, izjavila je u petak njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, koja sudjeluje na summitu ministara vanjskih poslova zemalja Berlinskog procesa u Tirani.
“Sukob između Kosova i Srbije potencijalna je prijetnja Berlinskom procesu. Na istoj smo liniji sa Sjedinjenim Američkim Državama i Europskom unijom (EU) što se tiče povlačenja srpskih snaga sa sjevera Kosova. Moramo pokazati veću odlučnost s prisustvom KFOR-a u općinama sa srpskom većinom”, rekla je Baerbock.
Ministri vanjskih poslova zemalja Berlinskog procesa sastaju se danas u Tirani, a na sastanku sudjeluju 24 izaslanstva te povjerenik EU za proširenje Oliver Varhelyi.
“Ovdje smo usred Europe i ovo je način da idemo brže prema Europskoj uniji (EU). Važan je za povezivanje zapadnog Balkana i Europske unije. Sporazum o interoperabilnosti između zemalja, sigurnosti, obrane i mobilnosti”, kazala je njemačka ministrica po dolasku u Tiranu.
Baerbock je također istaknula kako bi trebalo “pokazati veću odlučnost pojačanim prisustvom KFOR-a u općinama sa srpskom većinom na Kosovu”.
Istodobno zapovjednik KFOR-a Angelo Michele Ristuccia najavio je u petak na konferenciji za novinare u Prištini povećanje broja snaga KFOR-a na Kosovu te istaknuo kako samo političko rješenje može donijeti mir u regiji.
“Samo političko rješenje može donijeti nepovratan i dugoročan mir u regiji. Zbog toga KFOR podržava i nastavlja pružati sigurnosni okvir u dijalogu uz posredovanje Europske unije (EU). KFOR radi na održavanju sigurnog okružja i slobode kretanja za sve građane”, rekao je Ristuccia.
On je također naglasio kako je mandat KFOR-a jasan i ne uključuje aktivnosti provedbe zakona što ostaje isključiva nadležnost kosovske policije.
“Možete biti sigurni da će KFOR nastaviti igrati svoju ulogu u podršci miru i stabilnosti na Kosovu i u široj regiji”, rekao je Ristuccia, prenose Reporteri.net.
Prema njegovim riječima, situacija na sjeveru Kosova sada je mirnija nego što je bila prije nekoliko dana, kao što se uvijek događa nakon krize, ali ako se strane ne vrate za pregovarački stol postignuta ravnoteža postat će krhkija i ranjivija.
“Nakon napada na policiju Kosova u Banjskoj, policija Kosova je intervenirala reagirajući u skladu sa svojim odgovornostima za provođenje zakona. Prisustvo snaga KFOR-a na tom području spriječilo je da događaji eskaliraju u ozbiljniju situaciju. Bio sam u redovnom kontaktu sa svim svojim kolegama, uključujući EULEX, predstavnike kosovskih institucija i kosovskih sigurnosnih organizacija, kao i s načelnikom Glavnog stožera Vojske Srbije”, rekao je Ristuccia.
Zapovjednik KFOR-a je pozvao Beograd i Prištinu da se uključe u dijalog uz posredovanje EU, kao jedini način rješavanja otvorenih pitanja što je, kako je kazao bitno za dugoročnu sigurnost na Kosovu i stabilnost u regiji.