BiH

Ako se BiH nastavi razvijati trenutnim tempom, Evropsku uniju bi mogla stići za 60 godina

Istaknuto je da potencijal postoji, ali da bi se on iskoristio mora se raditi na fiskalnoj stabilnosti i reformskim procesima. Ukoliko oni budu nastavljeni, rast bi naredne godine mogao biti 3,2 posto.

Očekuje se da će regionalni rast u 2017. godini dostići 2,6 posto, što je rezultat otvaranja 230.000 novih radnih mjesta do juna 2017. godine, što je povećanje od 3,8 posto u odnosu na prethodnu godinu. Više od polovine novih radnih mjesta otvoreno je u privatnom sektoru.

Stav svjetske banke je da vlade trebaju raditi na fiskalnoj održivosti, ublažiti šokove te staviti naglasak na strukturalne reforme kako bi se uklonile prepreke za zapošljavanje i kako bi se povećala produktinovst. Konstatovano je da su se prihodi povećali, ali su budžeti ostali opterećeni.

Ukoliko BiH i zemlje regiona nastave ovim tempom, Evropsku uniju bi mogle stići tek za 60 godina. Ukoliko pak dođe do poboljšanja i primjene savjeta Svjetske banke, to bi mogle učiniti za 20 godina.

Prema posljednjem Redovnom ekonomskom izvještaju Svjetske banke za zapadni Balkan, očekuje se da će svih šest zemalja zabilježiti rast u 2017. godini, dok se prognozira ubrzan regionalni rast od 3,3 posto u 2018. i 3,6 posto u 2019. godini. Investicije su pokrenule snažan rast u Albaniji, na Kosovu i Crnoj Gori, dok je potrošnja dovela do stabilnog rasta u BiH. Ranija politička kriza pogoršala je rast u Makedoniji, kao i u izuzetno hladna zima u Srbiji.

Tokom perioda 2017-2019 očejuje se da će bh. ekonomija rasti u prosjeku od 3,2 procentna.

Izvor: klix

Možda će Vas zanimati i: