BiH

EKSPERTI O REFERENDUMU U RS: Referendumsko izjašnjavanje ne može proizvesti pravne posljedice, ali može političke i to vrlo opasne!




Pravni ekspert Faris Vehabović, sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, smatra da je zakazani referendum u Republici Srpskoj potpuno besmislen te da ne može proizvesti nikakvo pravno dejstvo.

– Dovoditi bilo kojim političkim ili pravnim aktom u pitanje odluku Ustavnog suda je, u najmanju ruku, nepristojno, a u ovom slučaju se upravo to desilo – donesena je politikantska odluka koja zakazuje provođenje referenduma pred lokalne izbore, koja je sračunata na neke čisto predizborne ciljeve. Jer, nema nikakve šanse da ta odluka, kakva ona god bila, ima bilo kakve validne rezultate. To je i onima koji su raspisali taj referendum više nego jasno.

Po Ustavu ne može nijedan organ preispitivati odluku Ustavnog suda, jer su njegove odluke konačne i obavezujuće. Jedini koji može na neki način, u skladu sa procedurom koja je propisana za takve slučajeve, preispitati svoju odluku je – Ustavni sud“, iujavio je Vehabovuć, prenosi All Jazzera Balkans.

Iako neće imati nikakvu međunarodnopravnu snagu, referendum u RS znatno će zakomplicirati političke prilike unutar Bosne i Hercegovine, gdje je situacija ionako već previše komplicirana, izjavio je ugledni američki analitičar i profesor na Univerzitetu “John Hopkins” u Vašingtonu Daniel Serwer.

.„Ne znam hoće li Milorad Dodik i vlasti RS nastaviti s onim što su započeli, ali će im povlačenje ovih odluka sigurno biti teško”, citira Serwerove riječi Dnevni avaz.

– Nadam se da će OHR koristiti bonske ovlasti da poništi ove odluke, za koje tvrde da krše Dejtonski sporazum, ali je, realno, malo toga što mogu učiniti kako bi spriječili referendum – kazao je Serwer.

On cijeni da će međunarodna zajednica zasigurno ignorirati bilo kakve rezultate referenduma u entitetu RS. On je izrazio nadu da će službeni Beograd učiniti određene poteze u stajanju ukraj tendencijama RS u potkopavanju države.

Valery Perry, jedan od ključnih stručnjaka i analitičara međunarodne zajednice za pitanja zapadnog Balkana, izjavila je za “Avaz” da za nju odluka Ustavnog suda RS koja daje legitimnost referendumu ne predstavlja nikakvo iznenađenje.

– One se uklapaju u utvrđeni obrazac kojim se koristi koncept referenduma kao sredstva kampanje za mobilizaciju masa putem straha te zatucanog populizma. Zakazivanje referenduma tako neposredno prije općinskih izbora ima smisla za lidera stranke koja se boji izbornog poraza i sve jače opozicije – kazala je Perry, ključni konsultant u Regionalnom vijeću za saradnju (RCC).

Također, odluka o referendumu, cijeni Perry odvraća od neriješenih problema u RS, “u smislu da je svako pobjednik – osim normalnih ljudi”.

Politički analitičar Adnan Huskić također smatra da se u pozadini referenduma nalaze politički a ne pravni ciljevi.

– Kompletnu situaciju trebamo posmatrati sa nekoliko aspekata. Prvo, razlog zbog čega se Milorad Dodik upustio u referendum poznat je manje-više svima. On ne može ponuditi bilo kakvu konstruktivnu kampanju i debatu u Republici Srpskoj. Jer je ovaj bh. entitet u posljednjih osam godina doveo na prosjački štap.

Ovo su vrlo jasne činjenice. Dakle, ne radi se o špekulacijama niti o procjenama. Naprosto, vlast u RS je uništila, osiromašila Republiku Srpsku za vrijeme vladavine Milorada Dodika. I sada, jedino što Dodiku ostaje, a to je vječito pribježište svih, jeste da će okreće konfliktu protiv drugih, koji kao smetaju da bi u društvu bilo bolje – kaže Huskić, prenosi NAP.



Možda će Vas zanimati i:

Back to top button