BiH

Najgori neprijatelj Bosancu i Hercegovcu: Poreska uprava puna prijava komšija “cinkaroša”




Poreska uprava Federacije Bosne i Hercegovine ima pune ruke posla kada je u pitanju kontrola osoba za koje se sumnja da ostvaruju i ne prijavljuju prihode na osnovu izdavanja u zakup nepokretnosti.

Razni pozivi

Posebna potražnja je u vrijeme novogodišnjih praznika gdje je samo u glavnom gradu Sarajevu skoro 80 posto rezervisanih smještajnih kapaciteta.

– Svaki građanin koji izdaje svoju nepokretnu imovinu dužan je najam uredno prijaviti, te na isto platiti porez. Svakodnevno imamo razne pozive, kako preko telefona, tako i preko SMS-a ili mailova u kojima građani prijavljuju komšije da iznajmljuju stanove, a da ne plaćaju porez. Također, i mi pokušavamo da otkrijemo nelegalne radnje. Idemo na adrese, pratimo promjene prebivališta, društvene mreže… – kaže za Avaz.ba Suljo Kasapović, rukovodilac Sektora za inspekcijski nadzor, obavještavanje i istrage u Poreznoj upravi FBiH.

Objašnjeno nam je da se po podnijetim prijavama sprovodi postupak provjere i utvrđivanja zakonitosti i pravilnosti ispunjavanja poreske obaveze.

– Preduzimamo kontinuirano aktivnosti u cilju utvrđivanja i naplate ovih prihoda. Upravo zbog ovakve represivne kontrole u posljednje tri, četiri godine stalni je rast poreznih prihoda. Odredbama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji propisane su novčane kazne od 300 do 3.000 KM za prekršaj fizičkog lica ako ne podnese poresku prijavu, odnosno 2.000 do 20.000 za pravna lica – navodi Kasapović.

Fiskalni računi

Kako nam je rečeno, nije poznato koliko stanodavaca je do sada kažnjeno i koji procenat prijava je bio opravdan.

– Svega imamo u prijavama. Od onih koji su opravdani do onih koji to nisu. Ljudi se žale na sve i svašta. Imamo primjera u Hercegovini u gradovima kao što su Široki Brijeg ili Čitluk gdje veliki broj ugostiteljskih objekata uopšte ne izdaje fiskalne račune za svoje usluge. Veliki je obim posla i mi se trudimo djelovati što efikasnije. Najviše u svemu nam pomažu savjesni građani koji prijavljuju svoje komšije, a toga ima najviše – kaže za kraj Kasapović.

Podsjetimo, svaki vlasnik stana koji ima zaključen ugovor o iznajmljivanju dužan je plaćati porez na dohodak koji iznosi deset posto od iznosa za koji se izdaje stan, kao i porez na imovinu koji se računa po kvadraturi. Obveznik poreza na prihode od kapitala je dužan da podnese poresku prijavu najkasnije u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora o izdavanju nepokretnosti.

Izvor: avaz


Možda će Vas zanimati i:

Back to top button