Tehnologija

Mračne tajne velikih korporacija: Kako Apple na iPhoneu zaradi i do sedam puta više




Apple je samo jedna u nizu korporacija za koje se veže kontroverza korištenja jeftine azijske radne snage, ali i izbjegavanje plaćanja porez.

Američka multinacionalna korporacija Apple našla se usred skandala sa neplaćanjem poreza u Irskoj, zbog čega je Evropska komisija otvorila istragu. Apple je samo vrh ledenog brijega, a primjer je kako velika korporacija, otvorivši poslove izvan SAD-a, kroz porezne rajeve nastoji ostvariti ekstra profit.

Možda će Vas zanimati i:

Irska nije jedina zemlja u kojoj Apple ima svoje ogranke. Poznato je da jeftina radna snaga u Kini proizvodi iPhone i iPad. Već nekoliko puta bili su u centru skandala u kojem su radnici Appleove fabrike praktično eksploatirani i za najnižu plaću rade po 12 sati.

Zasićeno tržište

Jeftina kineska radna snaga omogućila je Appleu da povoljnije proizvode iPhone kojeg potom prodaje po visokim cijenama ostvarujući tako ekstra zaradu. Cijena novog iPhoena 7 Plus u BiH premašuje 2.100 KM.

Prema podacima agencije IHS Markit, fabrička cijena novog iPhonea iznosi 187,9 dolara (329,5 KM). Razlika od fabričke do finalne cijene iPhonea 7 Plus na tržištu u BiH iznosi 1.800 KM.

Analitičari IHS Markita smatraju da su dani velike zarade na niskoj cijeni rada i materijala prošli, te da Apple i drugi veliki proizvođači telefona moraju osmisliti nove načine da privuku kupce. Ben Fox Rubin iz agencije Cnet smatra kako Apple ima problem sa zasićenošću tržišta i sve većim troškovima za materijale.

– Rast troškova materijala i proizvodnje, ali ne i cijena proizvoda, ukazuje na zasićeno tržište smartphoneima. To znači da Apple, Samsung i drugi proizvođači, nemaju više novih tržišta na kojima traže kupce. Umjesto toga, moraju da rade više kako bi postojeće mušterije uvjerili da kupe njihov novi model te da “ukradu” kupce od konkurencije – smatra Rubin.

Ostali troškovi

Nakon izvještaja IHS Markita, oglasio se direktor Applea koji smatra kako svi izvještaji o profitabilnosti nisu “ni blizu stvarnom stanju”. I dok je poznato koliko Apple troši na materijale za proizvodnju iPhonea, podaci o troškovima transporta ovih modela nisu poznati.

Kada se radi o plaćama radnika, Apple je samo jedna u nizu korporacija za koje se veže kontroverza korištenja jeftine azijske radne snage. Američka televizija ABC uzdrmala je američku javnost dokumentarnim filmom iz kineske fabrike u kojoj se proizvode Appleovi modeli. Kineski radnici dobivali su tada 1,78 dolara ( 3,12 KM) po satu u smjenama od 11 sati sa šest radnih dana u sedmici.

 

 

 

Izvor: faktor



Možda će Vas zanimati i: