Muslimanski vjernici širom svijeta danas dočekuju jedan od svojih najsvetijih i najznačajnijih praznika uz prinošenje žrtve – Kurban-bajram. Sabah namaz klanjat će se u 5.45 sati, dok će se Bajram-namaz klanjati u 7 sati. Centralna bajramska svečanost biće održana u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, a bajram-namaz će predvoditi i bajramsku hutbu kazivati reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein-ef. Kavazović.
Centralna bajramska svečanost za područje Muftijstva tuzlanskog bit će održana u Džamiji Kralj Abdulah u Tuzli.
Sabahski namaz će se klanjati u 5,45 sati.
Bajram namaz (s početkom u 7,00 sati) predvodit će i hutbu održati dr. Sead-ef. Seljubac, pomoćnik muftije tuzlanskog, dok će bajramski vaz kazivati hfz. Ahmed-ef. Huskanović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.
Ovaj veliki muslimanski praznik traje četiri dana i tradicionalno protiče u svečanom raspoloženju, u međusobnom posjećivanju rodbine i prijatelja, uz nešto obilnije trpeze, tradicionalnu hranu i slatkiše koji su neizostavni dio bajramske atmosfere.
“Vratimo istinske vrijednosti morala, međusobnog poštivanja i uvažavanja u naše porodice. Potrudimo se svi da našoj djeci pružimo lijep odgoj i dobro obrazovanje kako bi i oni sutra cijenili vrijednosti zajedništva i života koje stoljećima baštinimo”, poručio je, također, reis Kavazović.
Uz riječi „Bajram šerif mubarek olsun“, čestitao je Kurban-bajram svim muslimanima i muslimankama u domovini Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, kao i u dijaspori poželjevši im sretne i berićetne bajramske dane.
“Provedimo ih s porodicom, rodbinom, prijateljima i komšijama. Neka bajramska radost ispuni naša srca i uđe u naše porodice i naše domove”, kazao je reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović uporuci povodom nastupajućeg Kurban-bajrama.
Bajramski običaji
Bajram je praznik duhovne radosti i mira, porodičnog zajedništva, rodbinskog druženja i međukomšijskog razumijevanja. Tradicija obilježavanja Bajrama među Bošnjacima uvijek je čuvala islamski duh Bajrama i odbacivala pokušaje profanizacije.
Na dan Bajrama u svakoj muslimanskoj porodici vlada veliko uzbudenje. Muškarci odlaze na Bajram-namaz obučeni u najljepša odijela. Kada se vrate kućama dočekuje ih ženski dio porodice. Čestita se Bajram i služi slatko.
Nakon toga kolje se kurban, a djeca obilaze komšiluk djeleći kurbane i radujući se bajramluku.
Potom se obilazi porodica i to prvo oni najbliži i oni najstariji, zatim komšije i prijatelji. Ljudi se druze, jer Bajrami su dani susreta. Susreću se i oni, koji se dugo vremena nisu vidjeli i tada je radost posebno velika.
Bajrami se pamte i po bogatoj sofri (trpezi) punoj raznovrsnih, ukusnih jela. A nema Bajrama bez baklave, koja se po sastavu i načinu spremanja razlikuje od mjesta do mjesta.