13:50 Spuštanjem tijela u mezare i učenjem odlomaka iz Kur'ana rodbina i prijatelji opraštaju se od svojih najbližih. Ovim se završava i program obilježavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici.
13:35 Nakon klanjanja dženaza-namaza za 127 žrtava genocida počinjenog nad Bošnjacima 1995. godine na području Srebrenice, uslijedilo je iznošenje tabuta od Musalle do mezarja gdje će biti obavljen ukop posmrtnih ostataka ubijenih žrtava.
Dženaza za 127 žrtava genocida u Srebrenici
Istovremeno dok porodice u tišini ispraćaju svoje najmilije do vječnog počivališta, Potočarima kao vječna opomena odjekuju imena ubijenih žrtava – Hariz, Ramiz, Mujka, Mustafa, Eniz, Fahrudin, Mujaga… i tako sve dok ne bude pročitano svih 127 imena onih koji će danas naći smiraj među bijelim potočarskim nišanima.
Njihove porodice će, nakon godina traženja i nadanja, vjerovatno osjetiti bar malo olakšanje, a onima koji još tragaju za svojim najmilijim ostaje nada da će u nekoj od masovnih ili pojedinačnih grobnica naći njihove posmrtne ostatke i dostojno ih ukopati.
Spisak žrtava možete pročitati ovdje.
13:33 Porodice i prijatelji stradalih žrtava na rukama nose tabute sa Musalle prema mjestu gdje će biti ukopani. Za to vrijeme čitaju se imena i prezimena ubijenih kojim je danas klanjanja dženaza.
13:28 Reisu-l-ulema Islamske zajednici u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović predvodio je dženazu-namaz danas u Potočarima za 127 prije 21 godinu ubijenih Srebreničana.
U dovi za ubijene Srebreničane naglasio je da su Božije riječi istina, kao i njegove riječi, ali i dženet i džehenem (raj i pakao), pozivajući Boga da oprosti grijehe koje su počinjeni i javno i tajno.
Uz tri puta izricanje halal-olsun, uslijedilo je iznošenje tabuta od Musalle do mezarja uz čitanje imena 127 ubijenih Srebreničana u genocidu.
13:26 U ovim trenucima klanja se dženaza za 127 srebreničkih žrtava.
Klanjanje dženaze žrtvama genocida
13:10 Dženazu-namaz će predvoditi reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović. Nakon namaza će uslijediti iznošenje tabuta od Musalle do mezarja te ukop posmrtnih ostataka i čitanje imena žrtava genocida koje će danas naći smiraj među bijelim potočarskim nišanima.
12:50 Hor Mostarske kiše izveo je “Srebrenički inferno” u Memorijanom centru.
Vjerski dio programa
Učenjem Kur'ana počeo je vjerski dio programa povodom obilježavanja 21. godišnjice genocida u Srebrenici.
Klanjanje dženaze-namaza, koji će predvoditi reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, predviđeno je u 13.20 sati, nakon čega će uslijediti iznošenje tabuta od Musalle do mezarja, ukop posmrtnih ostataka i čitanje imena žrtava genocida koje će danas naći smiraj među bijelim potočarskim nišanima.
Do sada je u Memorijalnom centru u Potočarima ukopano 6.377 žrtava, a nakon današnje kolektivne dženaze bit će ukupno 6.504 identificirane i ukopane žrtve.
12:40 Žene u crnom iz Srbije dolaskom na obilježavanje 21. godišnjice genocida iskazale su saučešće porodicama žrtava.
Jedna od njih, Staša Zajović je kazala da nije njihova bol važna u odnosu onih koji kopaju svoje najmilije.
Žene u crnom iz Srbije dolaskom na obilježavanje 21. godišnjice genocida iskazale su saučešće porodicama žrtava
– Ovim činom iskazujemo saučešće porodicama i suosjećamo s njihovim bolom. Želim kazati da je u Srbiji svaki put jača retorika negiranje genocida u Srebrenici i to nas jako zabrinjava jer ukazuje da se gotovo ništa nije promijenilo. Nepriznavanje genocida za nas je jako uznemiravajuće. Mi nećemo prestati da odajemo poštu žrtvama genocida – izjavila je Zajović, dodajući da im je jako važno kako se osjećaju žrtve.
Mišljenja je da bez priznavanja genocida ne može se govoriti o gradnji drugačijeg niti o dobrosusjedskim odnosima.
– Sve što političari urade pokazuje da nemaju spremnost niti sposobnost da grade pomirenje – zaključuje Zajović.
12:33 Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska neće priznati genocid u Srebrenici jer se nije ni desio. Također predsjednik Republike Srpske ne priznaje ni Dan žalosti u RS-u.
12:20 Na Memorijalni kamen se polaže cvijeće i na taj način odaje počast žrtvama. Počeo je vjerski dio programa.
12:00 Obraćanjem predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića završena je komemoracija žrtvama srebreničkog genocida. Slijedi prelazak u Memorijalni centar gdje će biti klanjana dženaza-namaz za 127 žrtava.
11:59 Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u Potočarima je izrazio duboku zahvalnost članovima Organizacionog odbora što je omogućio održavanje ove komemoracije.
Rekao je da odaje priznanje njihovoj odanosti i traganju za istinom i očuvanjem osnovnih ljudskih vrijednosti, kako je rekao, nerjetko u uslovima otvorene netrpeljivosti prema njihovom radu.
– Najdublje izraze zahvalnosti upućujem onima koji su najviše pogođeni genocidom u Srebrenici. Bez njihove hrabrosti ništa se ne bi moglo postići. Teško je na ovom mjestu boli i patnje pronaći riječi kako bih izrazio ono što osjećam još iz vremena kada sam prvi put prošao između bijelih nišana. Šta reći majkama, suprugama i djeci, onih koji su svojim životima posvjedočili ovo mjesto i državu koji mi danas imamo. Bol, tuga i patnja onih koji su nadživjeli svoje najmilije koji su pokopani ovdje takvi su da bi bilo najbolje šutjeti – rekao je Izetbegović.
On je rekao da je jedini glas dostojan njihovog mira je glas molitve, iskrene dove upućene za njihove duše.
11:58 Prisutnima su obratili i Theodor Meron bivši predsjednik Haškog tribunala te šef turske diplomacije Mevlut Cavusoglu.
– Sjećanje je postalo sveta dužnost svih ljudi dobre volje. Ovdje smo ne samo da odamo počast hiljadama pojedinaca, već i radimo na tome da izgradimo spomenik sjećanja i ispunimo našu svetu dužnost. Rad sudova poput Haškog tribunala doprinose na jedan smislen način očuvanju sjećanja tako što osiguravaju krivičnu odgovornost pojedinaca – kazao je Meron.
Bandić: Zločini se ne smiju zaboraviti
11:55 Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji prisustvuje današnjoj komemoraciji povodom 21. godišnjice genocida u Srebrenici i ukopu 127 žrtava genocida, kazao je kako se zločini poput ovog počinjenog u Srebrenici i u Vukovaru na smiju zaboraviti, javljaju agencije.
– Kao čovjek koji vuče korijene iz BiH, mogu reći da osjećam stid prema čovjeku. Ovdje je zatajio čovjek. Kada dođe čovjek na Ovčaru, u Vukovar i ovdje u Srebrenicu treba samo zaštujeti i zanijemiti. Mislim da mržnja razara i ubija, da je oprost i smiraj duše. Zaborav je gubljene identiteta, to je moja poruka svima koji negiraju genocid i ono što se desilo. Nikada ne smijemo mrziti, jer će nam se ovakve stvari događati, oprostiti uvijek trebamo, zaboraviti ne smijemo, to je moja poruka svima i onda će biti mira – rekao je Bandić.
Agius: Vaša tuga je neizmjerna
11:45 Predsjednik Međunarodnog krivičnog suda u Haagu, sudija Carmel Agius ove godine prisustvuje komemoraciji žrtvama genocida u Potočarima gdje je rekao da je tu kako bi podijelio duboku tugu i bolno sjećanje s narodom.
– Bol vašeg gubitka je neizreciv, a vaša tuga neizmjerna. Ali imate divljenje svih nas za vašu važnu ulogu i istrajnost u nastojanju da se stravični događaji nikada ne budu zaboravljeni. Da služe kao živi podsjetnik na okrutnost i barbarizam koje ljudska bića ponekad mogu zadati jedni drugima – kazao je sudija Agius.
Kako je kazao 2003. godine imao je priliku posjetiti Srebrenicu po prvi put. Tada je Memorijalni centar tek bio otvoren.
– Sjećam se depresivne atmosfere posvuda i očigledno nepostojanja bilo kakve mogućnosti pomirenja. Posljednjih godina je došlo do određenih napretka, zahvaljujući naporu određenih pojedinaca koji žele da ova zemlja krene naprijed dok istovremeno prate strahote prošlosti – rekao je predsjednik Haškog tribunala.
Duraković: Teško je živjeti u srcu tame
11:40 Ćamil Duraković, načelnik općine Srebrenica, u svom obraćanju pozdravio je prisutne na komemoraciji te kazao da se govori drže u prostoriji gdje su Srebreničani ubijani kako bi na taj način prisutni osjetili bar djelić patnje koji su žrtve prošle.
– Ovdje su mrtvi vratili žive – kazao je Ćamil Duraković pozvavši Srebreničane da se vrate u svoja mjesta, da govore o zločinu genocida kako se on nikada ne bi zaboravio.
Pravda je, smatra Duraković, potrebna jednako i Srbima i Bošnjacima u Srebrenici.
– Hvala vam što ste s nama da još jednom dostojanstveno obilježimo nakrvaviji datum u historiji stradanja Bošnjaka ali jedan i od najmračnijih dana dvadesetog vijeka, godišnjicu pada Srebrenice, godišnjicu genocida. Teško je živjeti u srcu tame, mjestu koja je posljednja tačka genocida. Porodice žrtava koje su preživjele, i koje su se vratile u Srebrenicu stanuju u mjestu bola. Mračni duh zločina uznemiruje i one koje žive u srebreničkom kraju, a i koji su bili učesnici i nijemi svjedoci genocida. Svijest je nemilosrdni sudija – kazao je Duraković tokom obraćanja.
11:35 Počela je komemoracija žrtvama genocida u Potočarima.
11:32 Minutom šutnje i učenjem fatihe odata je počast žrtvama srebreničkog genocida. Pročitano je pismo vladike crnogorskog Mihaila, a u toku je obraćanje načelnika općine Srebrenica Ćamila Durakovića.
11:28 U Potočarima je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović koji će održati govor na komemoraciji. Očekuje se početak komemoracije žrtvama koja će biti održana u prostorijama Fabrike akumulatora.
11:25 Čedomir Jovanović, predsjednik LDP-a iz Srbije kazao je da je dolazak u Srebrenicu njegova ljudska obaveza i politička dužnost.
Jovanović: Politika prema ovome odnosi se neodgovorno
– Sam dolazak ovdje je moja ljudska obaveza i politička dužnost – pogotovo u situaciji gdje se politika prema ovome odnosi neodgovorno. Ne samo prema žrtvama, nego prema Bošnjacima i prema svima – kazao je Jovanović.
10:52 U Potočarima su i Theodor Meron, bivši predsjednik Haškog tribunala i Carmel Agius, predsjednik Haškog tribunala koji je u Potočarima bio već deset puta, a prvi put 2003. godine. Ove godine Agius prisustvuje komemoraciji u Potočarima.
– Ovo je veoma emotivno. Narod koji odaje počast mrtvima, narod koji se sjeća ljudi… Oni se trude da svijetu pokaže da 7-8 hiljada mladih muškaraca koji su umrli u Srebrenici prije 21 godinu, nisu umrli uzalud – kazao je Agius.
Istakao je nadu da će se svi okrenuti budućnosti.
– Doći će vrijeme kada će sjećanje na ovaj događaj završiti mirom u ovoj divnoj zemlji – kazao je Agius.
Traga za još 1.325 žrtava srebreničkog genocida
10:45 Gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić također je došao u Potočare odati počast žrtvama genocida.
10:40 Amor Mašović, član kolegija Instituta za nestale osobe kazao je da se traga za još 1.325 žrtava srebreničkog genocida.
Ukupno 8.372 osoba se vodi kao nestale, 6.599 njih je identifikovano na 514 lokacija sa posmrtnim ostacima.
Izvor: avaz