BiH

SVJEDOČENJA Žrtve šute zbog straha




Međunarodni dan podrške žrtvama torture obilježen je jučer. Dvije decenije nakon završetka rata žrtve još nemaju zakon koji će im pružiti podršku i osigurati im zaštitu u procesima svjedočenja. O nedostatku te podrške govori Safija Okić.

Prijetnja smrću

– Kada sam izašla sa suđenja, porodica zločinca prijetila mi je da će me ubiti. Ja sam bila sama. Niko me nije zaštitio, ni tada ni sve do danas. Zbog njih sam još u grču – drhtavim glasom ispričala je Okić.

okic

Okić: I dalje u grču

Za 12 dana provedenih u logoru u sportskoj dvorani u Hadžićima trebalo joj je 14 godina sakupljanja hrabrosti za svjedočenje protiv Rade Veselinovića, koji je komandirao tim logorom. Svjedočila je samo jednom.

Sabahudin Šehić svjedočio je više puta. No, jedno svjedočenje nikad neće zaboraviti.

jamakovic

Jamaković: Nisam spremna

– Došao sam u sud, uveli su me u malu prostoriju i kazali mi da čekam. Nakon toga, došao je čovjek i uveo me u prostoriju u kojoj je bilo oko 50 ljudi. Među njima, ispred mene, ratni zločinac koji me 175 dana u logoru mučio. Ja sam se izgubio, 15 minuta mi je trebalo da progovorim. Bio sam sam, a tri advokata su me ispitivala – kazao je Šehić.

U sudnici je bio bez pratnje, nije mu rečeno da će se direktno suočiti s ratnim zločincem niti je neko razgovarao s njim nakon toga. Još mnogo žrtava proživjelo je isto ono što su Šehić i Okić, ali neki strahuju od svjedočenja. Mevlida Jamaković bila je u logoru u Lukavici.

sabahudin-sehic

Šehić: Doveden pred zločinca

– Iz logora nosim strašno iskustvo. Slabo smo zaštićeni, nemamo ono što bi žrtve trebale imati, da nas neko pripremi za svjedočenje, da se imamo na koga osloniti. Ja imam taj psihički pritisak koji s godinama raste – rekla je Jamaković.

Kako kaže predsjednica Sekcije žena logorašica KS Alisa Muratčauš, svjedočenja i registriranja izbjegavaju se zbog straha za život, porodicu i egzistenciju.

jasmin-meskovic111

Mešković: Zakon do kraja godine

– Žrtve moraju znati tačno kome se mogu obratiti i za koju pomoć, a to će ova mreža osigurati – psihičku i fizičku pomoć. Nismo zadovoljni dosadašnjim tretmanom, dešavalo se i da zaštićeni svjedok bude otkriven. Potreban je veći angažman vlasti – kazala je Muratčauš.

Imaju obećanja

Zakon o pravima žrtava rata još nije ugledao svjetlo dana. Čeka se potez Vijeća ministara, koje treba formirati Komisiju za pripremu i izradu zakona. Prvi put otkako postoji, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH ovaj zakon uvrstilo je u svoj program, kaže predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković.

– Iako smo očekivali u decembru prošle godine, to se nije još desilo. Predstavnici RS odbili su da predlože svoje delegate za komisiju koja će zakon pripremiti za realizaciju. Imamo obećanja, a to je zakon u ovoj godini – rekao je Mešković.

O Međunarodnom danu

Savez logoraša BiH danas će obilježiti Međunarodni dan podrške žrtvama torture. Kako nam je kazao Mešković, na devet sarajevskih mostova simbolično će biti obilježen ovaj dan. Od ranih jutarnjih sati planirane su aktivnosti, a centralna će biti u 13 sati na Latinskoj ćupriji u Sarajevu.

Izvor: avaz

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button