
Sjedinjene Američke Države produžile su na još godinu dana nacionalno vanredno stanje u vezi sa Zapadnim Balkanom, koje je prvobitno uvedeno 2001. godine.
Ova mjera formalno produžava izvršne naredbe donesene radi suzbijanja aktivnosti koje ugrožavaju mir, stabilnost i napredak ka demokratskom upravljanju u regionu. U najnovijem produženju, koje važi do juna 2026. godine, američka administracija navodi da i dalje postoje aktivnosti koje predstavljaju prijetnju miru i stabilnosti.
Prema službenom dokumentu objavljenom u američkom Federalnom registru, ovaj režim omogućava SAD-u da uvode sankcije protiv osoba i entiteta povezanih sa destabilizacijom Zapadnog Balkana.




