Tuzlanski kanton

Gračanica u tišini ispratila žrtve nasilja, ženska lobi grupa poziva na odgovornost institucija

Gračanica danas tuguje za tri života izgubljena usljed nasilja i njegovih posljedica. U tišini i dostojanstvu održani su posljednji ispraćaji, dok Neformalna lobi grupa žena Grada Gračanica poziva na odgovornost institucija i najavljuje konkretne korake u borbi protiv nasilja.

U kratkom vremenskom periodu, Gračanica je pogođena nizom tragedija – žena je izgubila život u slučaju femicida, muškarac je nakon počinjenog zločina oduzeo vlastiti život, a stariji sugrađanin preminuo je od posljedica premlaćivanja koje je doživio prije nekoliko mjeseci.

Možda će Vas zanimati i:

Neformalna lobi grupa žena ističe da današnja šutnja predstavlja poštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama, ali upozorava da ta šutnja ne smije postati trajna. Od sutra će se glasnije tražiti odgovori i promjene jer nasilje nije privatni problem, već ozbiljan društveni i sigurnosni izazov koji zahtijeva zajedničku reakciju.

Grupa je pozvala nadležne institucije da transparentno utvrde da li su ranije prijave nasilja adekvatno tretirane i jesu li poduzete sve zakonske mjere zaštite. Posebno su naglasili odgovornost policije, centara za socijalni rad, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, kao i lokalnih vlasti koje imaju obavezu kreiranja i provođenja politika prevencije nasilja.

Istovremeno, apelovali su na građane da ne okreću glavu pred nasiljem te da prijavljuju svaku sumnju na ugrožavanje sigurnosti drugih. Građani imaju pravo i obavezu zahtijevati odgovornost i pratiti rad institucija.

Neformalna lobi grupa žena najavila je izradu plana aktivnosti usmjerenog na prevenciju nasilja, jačanje saradnje među institucijama i stvaranje sigurnijeg okruženja za sve građane Gračanice. Cilj nije sukob s institucijama, već izgradnja sistema koji efikasno reaguje na prijave nasilja i sprječava ponavljanje tragedija.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button