Svijet

Dejton domaćin NATO skupa: Mirovni sporazum za BiH u središtu pažnje

VIŠE OD 1.000 UČESNIKA




Američki grad Dejton, mjesto gdje je prije tačno 30 godina postignut i parafiran mirovni sporazum za Bosnu i Hercegovinu, od 22. do 26. maja biće domaćin Parlamentarne skupštine Sjeveroatlantskog saveza (NATO), na kojoj će se raspravljati o miru i sigurnosti na Balkanu.

 

Uz zvanično zasjedanje, održava se i prateća konferencija s nizom tematskih panela, uključujući i diskusiju o postratnom novinarstvu.

Na jednom od panela, pod nazivom “Novinarske priče: Pričati istinu tokom i nakon konflikta”, učešće će uzeti Denis Džidić, direktor Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH). Panel organizuje National Endowment for Democracy (NED), a Džidić će, zajedno s drugim predstavnicima medija i civilnog društva iz BiH, govoriti o ulozi novinara tokom rata, ali i o izazovima savremenog novinarstva u zemlji. Poseban fokus bit će stavljen na iskustva koja međunarodna medijska zajednica može izvući iz bh. konteksta.

Osim njega, u forumu će učestvovati i Leila Bičakčić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), te Velma Šarić iz Post-Conflict Research Centra (PCRC).

U okviru foruma pod nazivom “Daytonski dijalog: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu”, koji organizuje Univerzitet u Dejtonu, biće održano više sesija na kojima će učestvovati eksperti za region, zvaničnici i akademici. Cilj je razmjena ideja o aktuelnim izazovima, s posebnim naglaskom na proces EU integracija i transatlantske veze.

Među više od 1.000 učesnika Skupštine, očekuje se prisustvo preko 300 delegata iz zemalja članica NATO-a. Skupu će prisustvovati i brojni visoki zvaničnici, uključujući ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, njegovog hrvatskog kolegu Gordana Grlića Radmana i predstavnika Ukrajine Andrija Sibiha (Andrii Sybiha). Prisutan će biti i visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt.

Poseban panel biće posvećen temi “Dejton 30 godina kasnije: Današnji izazovi, EU i transatlantska integracija”, na kojem će Konaković, Grlić Radman i Schmidt govoriti o današnjim političkim i sigurnosnim okolnostima u BiH i regionu.

Skupštinu će otvoriti generalni sekretar NATO-a Mark Rutte, a među gostima su i bivši visoki predstavnik u BiH i nekadašnji švedski premijer Carl Bildt, te bivši komandant NATO snaga Wesley Clark.

Podsjetimo, Dejtonski mirovni sporazum – poznat i kao Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini – zaključen je u novembru 1995. godine nakon višesedmičnih pregovora, a formalno je potpisan 14. decembra iste godine u Parizu. Sporazum je donio kraj troipogodišnjem ratu u BiH, uspostavio novi ustavni okvir sa dva entiteta i državnim institucijama, te omogućio povratak izbjeglica, restituciju imovine i slobodu kretanja. Kasnije je uređen i status Brčko distrikta, kao posebne administrativne jedinice.



Možda će Vas zanimati i: