
Sjedinjene Američke Države došle su do novih obavještajnih saznanja koja sugerišu da se Izrael priprema za mogući napad na iranska nuklearna postrojenja – i to dok administracija Donalda Trumpa intenzivno radi na postizanju diplomatskog dogovora s Teheranom, izjavili su za CNN brojni američki zvaničnici upoznati sa situacijom.
Prema njihovim riječima, takva vojna akcija predstavljala bi otvoreni raskid s američkim predsjednikom i mogla bi izazvati širi regionalni sukob, što SAD već duže vrijeme nastoji izbjeći, posebno nakon što je rat u Gazi od 2023. dodatno uzburkao tenzije na Bliskom istoku.
Iako nije potvrđeno da je izraelsko rukovodstvo donijelo konačnu odluku, među američkim dužnosnicima postoji izraženo neslaganje oko toga kolike su stvarne šanse da do napada zaista dođe. Vrlo je vjerovatno da će izraelska odluka zavisiti od toga kako ocjenjuju napredak američko-iranskih pregovora u vezi s nuklearnim programom Teherana.
Prema izjavama izvora upućenih u obavještajna kretanja, vjerovatnoća izraelskog napada raste iz mjeseca u mjesec, posebno jer potencijalni sporazum na kojem Trumpova administracija radi ne uključuje potpuno uklanjanje iranskog obogaćenog urana – što dodatno zabrinjava izraelsku stranu.
Zabrinutost Washingtona ne proizilazi samo iz izjava izraelskih lidera, već i iz presretnutih komunikacija i vojnih pokreta koji, prema više izvora, mogu ukazivati na konkretne pripreme za napad. Primijećeno je, između ostalog, pomjeranje zračne municije i završetak važnih zračnih vježbi, navode dva izvora. Ipak, ti potezi mogli bi jednako tako biti taktika psihološkog pritiska na Iran da odustane od ključnih tačaka svog nuklearnog programa – pokazujući spremnost na silu ako diplomacija ne uspije.
Predsjednik Trump je u više navrata poručio da će pribjeći vojnim mjerama ako diplomatski pokušaji njegove administracije da ograniči iranski nuklearni program ne donesu rezultat. U martu je, prema izvorima, poslao pismo iranskom vrhovnom vođi ajatolahu Aliju Hamneiju u kojem daje rok od 60 dana za postizanje dogovora. Taj rok je istekao, a od početka pregovora prošlo je više od mjesec dana.
Jedan visoki zapadni diplomata, koji se nedavno sastao s Trumpom, otkrio je da je predsjednik jasno dao do znanja da daje pregovorima samo nekoliko sedmica prije nego što razmotri vojnu opciju. Ipak, trenutno je službeni pravac Bijele kuće i dalje – diplomatija.
To je, prema riječima Jonathana Panikoffa, bivšeg američkog obavještajnog zvaničnika specijaliziranog za Bliski istok, dovelo Izrael u nezavidnu poziciju: između nastojanja da spriječi “loš” dogovor i potrebe da ne naruši odnose s Washingtonom.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nalazi se pod pritiskom da spriječi bilo kakav sporazum koji Tel Aviv smatra nedovoljnim za sigurnost države, ali u isto vrijeme ne želi dodatno pogoršati odnose s Trumpom – s kojim već postoje određena neslaganja oko regionalnih sigurnosnih pitanja.
Panikoff ističe da će Izrael pažljivo motriti razvoj američko-iranskih pregovora i da je malo vjerovatno da bi Netanyahu pokrenuo napad bez barem prešutne podrške iz Washingtona.
Iran se trenutno nalazi u vojno najslabijem položaju u posljednjih deset godina – dijelom zbog izraelskih napada na raketna i PZO postrojenja u oktobru, ali i zbog posljedica međunarodnih sankcija te gubitka podrške nekih od najjačih regionalnih saveznika.
Američke obavještajne agencije pojačale su nadzor situacije kako bi bile spremne reagovati u slučaju izraelske akcije, rekao je jedan visoki američki zvaničnik. Ipak, prema izvorima iz Trumpove administracije, vrlo je malo vjerovatno da bi SAD direktno pomogle Izraelu u izvođenju napada – osim ako Iran ne načini neki veći provokativni potez.
S obzirom na to da Izrael ne posjeduje kapacitete za potpuno uništavanje iranskog nuklearnog programa bez američke podrške (kao što su bombe za duboka postrojenja i mogućnost dopune gorivom u letu), svaka samostalna vojna akcija bila bi logistički i politički izuzetno kompleksna.
Izraelski izvor za CNN je izjavio da bi Izrael ipak bio spreman djelovati samostalno ako procijeni da dogovor između SAD-a i Irana ozbiljno ugrožava njegovu sigurnost.
“Ukoliko procijene da će Trump potpisati loš dogovor, veće su šanse da će Izrael djelovati kako bi ga spriječio ili srušio”, naveo je još jedan izvor upoznat s razmišljanjima unutar izraelske vlade, izvještava CNN.