
Članovi međunarodne mreže za krijumčarenje ljudi organizovali su ilegalni prelazak granica za grupe od po desetak osoba koristeći balkansku rutu.
U koordiniranoj akciji koju je predvodio Europol, a sprovedena u Belgiji i Njemačkoj, uhapšeno je ukupno sedam osumnjičenih – šest u Belgiji i jedan u Njemačkoj. Ova operacija nastavak je prethodnih akcija u Poljskoj, tokom kojih je uhapšeno osam osoba povezanih s istom mrežom.
Europol je objavio i video snimke operacije. Istraga u Njemačkoj pokrenuta je u septembru 2024. godine, nakon rutinske imigracione kontrole.
Zbog nepravilnosti u dokumentima vozača, istražitelji su posumnjali na pokušaj ilegalnog prelaska granice. Tokom ispitivanja, otkriveno je da je vozač možda ranije tog dana već prevezao i ostavio tri migranta izvan granica EU.
Dalja istraga pokazala je da se radi o članovima šire krijumčarske mreže. Postoje indicije da je ova mreža odgovorna za ilegalni ulazak u Njemačku i druge zemlje EU za oko 300 osoba izvan Evropske unije u periodu između 2022. i 2024. godine.
Većina osumnjičenih djelovala je iz Belgije, gdje su organizovali aktivnosti, regrutovali vozače i upravljali finansijskim tokovima kriminalne mreže.
U Poljskoj su paralelne akcije bile usmjerene na povezanu organizaciju uključenu ne samo u krijumčarenje ljudi, već i u proizvodnju i distribuciju droga poput amfetamina, kokaina i marihuane. Poljski članovi ove grupe povezani su i s huliganskim navijačkim grupama.
Krijumčari su prevozili migrante duž balkanske rute, koristeći ponekad legalnu poljsku transportnu firmu kao paravan za svoje aktivnosti.
Tokom tri planirana operativna dana, koji su se odvijali kroz nekoliko mjeseci, uhapšeno je osam osoba, a zaplijenjena je i značajna količina imovine stečene kriminalom.
Uloga Europola i Eurojusta
Europol i Eurojust pružili su podršku operaciji od njenog planiranja do same realizacije. Europol je koordinirao nacionalne istrage, organizovao operativne sastanke i obezbijedio terensku podršku u vidu razmjene informacija i provjera u realnom vremenu.
Eurojust je olakšao pravosudnu saradnju među državama učesnicama, omogućivši pravovremeno dijeljenje podataka i usklađivanje istražnih aktivnosti.
U operaciji su učestvovale vlasti iz Austrije, Belgije, Njemačke i Poljske.