
U okviru manifestacije “Dani vakufa u Bosni i Hercegovini”, danas će na Trgu slobode u 12:00 sati biti upriličeno svečano otvaranje obnovljene Behram-begove džamije, poznate i kao Šarena džamija – jednog od najvažnijih kulturno-historijskih simbola Tuzle.
Svečanosti će prisustvovati visoki predstavnici Islamske zajednice u BiH, Generalne direkcije vakufa Republike Turske, te zvaničnici državnih institucija Bosne i Hercegovine.
Rekonstrukcija ovog nacionalnog spomenika rezultat je saradnje između Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH i Generalne direkcije vakufa Republike Turske, na osnovu protokola potpisanog 2017. godine.
Tokom proteklih mjeseci, građani Tuzle su svjedočili pažljivoj i temeljitoj obnovi džamije, koja se nalazi na blagom uzvišenju u Atik mahali. Prvi put se spominje u pisanim izvorima 1548. godine, iako se pretpostavlja da je izgrađena oko 1533. godine. Utemeljitelj nije poznat, no početkom 17. stoljeća Behram-beg je osnovao svoj vakuf, u okviru kojeg se spominje i obnova džamije te izgradnja medrese.
Prema podacima koje navodi Elmedin Avdibašić, viši stručni saradnik za vakufe u Medžlisu Islamske zajednice Tuzla, Behram-beg je obnovio džamiju između 1669. i 1701. godine. U njenoj blizini nalazili su se i mekteb i medresa. Nažalost, svi ti objekti su uništeni u velikom požaru koji je zahvatio Tuzlu 1871. godine.
Na temeljima stare džamije, 1888. godine izgrađena je nova u pseudomaurskom stilu, koji objedinjuje elemente tradicionalne, orijentalne i zapadnoevropske arhitekture. Posebnu vrijednost predstavlja bogata reljefna i slikana dekoracija – jedna od najljepših u Bosni i Hercegovini.
Tokom aktuelne obnove, džamiji je vraćen autentični izgled iz 1888. godine, uključujući kupolu i trijem, koji su ranije bili uklonjeni. Restauracija je obuhvatila učvršćivanje temelja i detaljno osvježenje dekorativnih elemenata unutrašnjosti i fasade.
Behram-begova džamija ostaje snažan simbol duhovnosti i kulturnog identiteta Tuzle. Njeno ponovno otvaranje predstavlja ne samo obnovu vakufske imovine, već i potvrdu predanog rada Islamske zajednice na očuvanju kulturno-historijskog naslijeđa u Bosni i Hercegovini.