
Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Suada Halilović uputila je inicijativu kojom traži izradu zakonskog rješenja koje bi u što skorijem roku zabranilo prodaju energetskih napitaka djeci i maloljetnim osobama.
„S obzirom na brojna istraživanja koja potvrđuju štetnost pojedinih sastojaka energetskih napitaka, smatram da je izuzetno važno da Vlada FBiH, Federalno ministarstvo pravde, Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo trgovine zajednički rade na pronalaženju zakonskog rješenja koje bi spriječilo njihovu prodaju maloljetnicima“, navela je Halilović.
Trenutno važeći Zakon o unutrašnjoj trgovini u FBiH ne predviđa zabranu prodaje ovih napitaka osobama mlađim od 18 godina.
„Zdravlje mladih mora biti prioritet. Kao što je zakonom regulisana zabrana prodaje alkohola i duhanskih proizvoda, isto tako bi trebalo urediti i prodaju energetskih napitaka maloljetnicima. Nažalost, trenutno to zakon ne prepoznaje“, dodaje Halilović.
Energetski napici, prema njenim riječima, sadrže sastojke kao što su ksantini (uključujući kofein), gazirana voda, taurin, B vitamini, te biljni ekstrakti poput guarane, yerba matea, ginsenga i ginka bilobe. U nekim slučajevima sadrže i dodatke poput maltodekstrina, inositola, karnitina i kreatina.
„Neki brendovi sadrže šećer, dok drugi koriste zamjene poput sladila. Štetni sastojci mogu izazvati aritmije, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju i bolove u stomaku. Dugoročna konzumacija može dovesti i do tzv. adrenalnog umora, iscrpljenosti nadbubrežnih žlijezda, što potvrđuju i brojna međunarodna istraživanja“, upozorila je zastupnica.
Prema podacima Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA), jedno standardno pakovanje od pola litra energetskog napitka sadrži više kofeina nego što je preporučeni dnevni unos za adolescente.