
U petak (04.04.2025) je održana radionica u okviru Akcionog plana transformacije ustanova za zbrinjavanje djece, koja je sastavni dio projekta „Unaprijeđeni sistemi socijalne i dječije zaštite i obrazovni sistemi u BiH za pružanje inkluzivnih usluga i sprečavanje institucionalnog zbrinjavanja djece“, koji provodi UNICEF uz podršku Evropske unije i u partnerstvu s institucijama na svim nivoima vlasti u BiH.
Radionica je okupila predstavnike nadležnih ministarstava, centara za socijalni rad i ustanova za djecu, s ciljem sagledavanja izazova u procesu transformacije i razmjene iskustava o najboljim praksama u prevenciji razdvajanja djece od porodica.
Tema u fokusu je unapređenje lokalnih usluga podrške porodicama, kako bi se smanjila potreba za institucionalnim zbrinjavanjem i osiguralo da djeca odrastaju u porodičnom okruženju.
Jedan od bitnijih zaključaka radionice jeste da prepreke u ovom procesu više nisu primarno finansijske ili pravne, već da je najveći izazov u promjeni načina razmišljanja.
Kako je istaknuto, pomak od institucionalne brige prema modelu zajedničke odgovornosti sistema i lokalne zajednice zahtijeva edukaciju i kontinuiranu podršku stručnim radnicima. Učesnici su istaknuli i potrebu za razvijanjem lokalnih servisa, poput dnevnih centara, prihvatnih centara, te podrške porodicama u kriznim situacijama, a koji bi omogućili djeci da ostanu u svojim porodicama ili da, u slučaju izdvajanja, što brže budu reintegrisana u sigurno porodično okruženje.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike vodi ovaj proces kroz Akcioni plan transformacije ustanova, koji je dio Mape puta za deinstitucionalizaciju djece 2023–2030.
Kako je kazao pomoćnik ministra Miroslav Jurešić, novi Zakon o socijalnim uslugama stvara okvir za ravnomjerniji razvoj usluga širom FBiH, s jasnim rasporedom nadležnosti između različitih nivoa vlasti.
„Transformacija nije samo pitanje uspostavljanja novih servisa, već i promjene pristupa u zaštiti djece. Fokus stavljamo na razvoj usluga u zajednici i to ne deklarativno, nego kroz konkretna budžetska opredjeljenja”, poručio je Miroslav Jurešić, pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike.
Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH, naglasio je važnost kontinuiranog rada na provedbi strateških dokumenata i uključivanja svih aktera u proces transformacije.
“Mapa puta i Akcioni plan su ključni temelji ovog procesa, ali njihova uspješna provedba zavisi od svih nas. Stručni radnici u sistemu dječije i socijalne zaštite imaju ključnu ulogu; njihova motivacija, posvećenost i zajednička energija odredit će koliko će transformacija biti uspješna i inkluzivna za djecu”, istakao je Lucet.
Radionica je bila korak dalje u nastojanjima da se obezbijedi da svako dijete ima priliku odrastati u porodičnom okruženju, uz podršku sistema koji odgovara na njegove potrebe na način koji je dostupan, blagovremen i dostojanstven.