PolitikaTuzlaVijesti

Admir Čavalić kritikuje kazne za uličnu prodaju u Tuzli: “Potrebna su rješenja, a ne kazne”

Ekonomski analitičar o novim kaznama u Tuzli

Federalni zastupnik i ekonomski analitičar Admir Čavalić smatra da je ulična prodaja u mnogim gradovima širom svijeta normalna pojava i sastavni dio tradicije i kulture.

 

Ulice Tuzle već dugi niz godina suočavaju se s problemom ilegalne prodaje na javnim površinama. Trgovci često zauzimaju sporedne saobraćajnice i trotoare u središtu grada, gdje prodaju polovnu robu, voće, povrće, pa čak i mliječne proizvode. Iako je ova praksa postala svakodnevica, nadležni organi sada žele stati na kraj tom problemu, uvodeći visoke novčane kazne za prekršitelje.

Ilegalni trgovci zauzimaju javne površine, narušavajući sigurnost pješaka koji su prisiljeni hodati po cesti. Osim što to stvara opasnost za građane, štandovi postavljeni na neadekvatan način također negativno utiču na izgled gradskih ulica, posebno u središtu Tuzle. Pored toga, prodaja prehrambenih proizvoda poput voća i mlijeka bez potrebnih higijenskih uvjeta stvara potencijalne zdravstvene rizike, jer postoji mogućnost kontaminacije zbog zagađujućih materija.

S obzirom na ove probleme, gradske vlasti su odlučile poduzeti mjere kako bi spriječile dalju ilegalnu prodaju. U skladu sa Odlukom o komunalnom redu, zabranjeno je izlaganje i prodaja poljoprivrednih, prehrambenih, tekstilnih, tehničkih i drugih proizvoda izvan prostora otvorenih pijaca. Za ovakve aktivnosti potrebno je odobrenje nadležnih službi, a prekršioci će biti kažnjeni novčanim kaznama.

Služba za inspekcijske poslove Tuzle ističe da je potrebno poštovati odluke vezane za zauzimanje javnih površina, uključujući postavljanje pokretnih objekata, tezgi, rashladnih uređaja i drugih sličnih naprava. Ukoliko prodaja na javnim površinama nije odobrena, prekršioci se suočavaju s kaznama koje se kreću od 50 do 500 KM za fizička lica, od 500 do 5.000 KM za samostalne privrednike, a za pravna lica kazne mogu doseći i do 10.000 KM.

Gradski inspektori će svakodnevno vršiti pojačan nadzor, uključujući i vikende, te izricati kazne onima koji ne poštuju propise. Također, pozivaju sve fizičke i pravne osobe, kao i samostalne privrednike, da svoje aktivnosti usklade s važećim zakonima kako bi izbjegli kazne.

Nisu svi zadovoljni ovim mjerama, Čavalić smatra da bi institucije trebale razvijati inkluzivne strategije koje bi omogućile legalizaciju i regulaciju ovih aktivnosti, a ne samo kažnjavanje trgovaca. On ističe da kazne neće riješiti problem, već samo stvoriti dodatne poteškoće, razdor i osjećaj društvene nepravde.

Zastupnik poziva vlasti Tuzle da pronađu rješenje koje će uravnotežiti interese svih građana, te da ne prebrzo posežu za kaznama, već da nastave s većim stupnjem tolerancije prema onima koji se nalaze u nezavidnoj situaciji.

Ovaj potez vlasti u Tuzli svakako izaziva brojne polemike. I dok neki podržavaju uvođenje strožih mjera, drugi se zalažu za traženje dugoročnih rješenja koja će omogućiti održivost i sigurnost svih uključenih strana.

Ovaj potez vlasti u Tuzli svakako izaziva brojne polemike. I dok neki podržavaju uvođenje strožih mjera, drugi se zalažu za traženje dugoročnih rješenja koja će omogućiti održivost i sigurnost svih uključenih strana.



Možda će Vas zanimati i: