Crna hronika

MUP RS učestvovao u međunarodnoj akciji “Cumberland” protiv dječije pornografije stvorene vještačkom inteligencijom

Uhapšena osoba iz Banja Luke

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) učestvovalo je u međunarodnoj akciji “Cumberland”, koju je organizovao Europol, a koja je rezultirala hapšenjem 25 osoba širom svijeta zbog sumnje na distribuciju sadržaja dječije pornografije stvorene vještačkom inteligencijom.

Akciju je predvodila Danska nacionalna specijalna jedinica za borbu protiv kriminala, a MUP RS je, na osnovu podataka dobijenih od Europola, identifikovao i uhapsio S. T. iz Banje Luke.

Tokom pretresa lokacija povezanih sa osumnjičenim, policijski službenici su pronašli i zaplijenili predmete koji će biti korišteni kao dokaz u daljem krivičnom postupku. Protiv S. T. biće podnet izveštaj za krivično djelo “Iskorištavanje djece za pornografiju” Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka.

Istraga je pokazala da je osumnjičeni pristupao internet platformi koja je sadržavala materijal dječije pornografije generisan vještačkom inteligencijom, a pretplatu je vršio preko Pay Pal-a. Ova akcija predstavlja jedan od prvih slučajeva u kojima su policijske službe suočene sa izazovom istrage materijala o seksualnom zlostavljanju djece stvorenog uz pomoć vještačke inteligencije.

U akciji “Cumberland” pored MUP-a RS, Danske i Europola učestvovale su i policijske službe iz Australije, Austrije, Belgije, Češke Republike, Kanade, Finske, Francuske, Mađarske, Njemačke, Islanda, Nizozemske, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Španije, Švedske, Švicarske i Velike Britanije. Akcija će biti aktivna i u narednom periodu, a očekuju se dalji rezultati.

Možda će Vas zanimati i: