![](https://radiokameleon.ba/wp-content/uploads/2025/02/Coffee.jpg)
Cijene terminskih ugovora za kafu na berzi u New Yorku dostigle su novi historijski rekord u ponedjeljak, sa skokom od preko 6% na 4,30 dolara po funti (0,45 kg) na berzi ICE. Ovaj rast potaknut je panikom među trgovcima zbog smanjene dostupnosti kafe, dok su sušni i vrući vremenski uslovi u brazilskim proizvodnim regijama dodatno pogoršali situaciju. Brazil, koji osigurava gotovo polovinu svjetske proizvodnje arabice, suočava se s kritičnim smanjenjem zaliha, a farmeri tamo već su prodali 85% tekućeg uroda, bez pritiska da prodaju preostale zalihe.
Panika i tržišne spekulacije
Bob Fish, suosnivač franšize Biggby Coffee, ističe da je panika “konačno zavladala tržištem” te da će cijene nastaviti rasti sve dok se ne dogodi neočekivano poboljšanje uroda u Brazilu ili Vijetnamu (što se ne očekuje prije 2026.) ili dok potražnja ne opadne zbog visokih cijena. Fjučersi za kafu, globalni reper za cijene, dostigli su 4,2410 dolara po funti, zatvarajući dan sa rastom od 6,2% na 4,2110 dolara. Od početka 2024. cijena kafe porasla je 35%, nastavljajući prošlogodišnji rast od 70%.
Neki analitičari, poput Hedgepointa, predviđaju da će Brazil u sezoni 2025./26. proizvesti 64,1 miliona vreća kafe, što je blagi porast u odnosu na 63,4 miliona prethodne godine. Međutim, brokeri upozoravaju da trenutni rast cijena postaje “samostalan” i ne odražava realne tržišne osnove.
Kafa u Bosni i Hercegovini: Cijene u usponu
Globalni trendovi direktno utiču i na tržište kafe u Bosni i Hercegovini. Prije sedam godina (2018.), prosječna maloprodajna cijena kilograma mješavine kafe u BiH kretala se oko 10-15 KM, ovisno o brendu i kvaliteti. Danas, u 2025., ta cijena doseže i preko 25KM po kilogramu, prema podacima lokalnih trgovaca. Ovaj skok od oko 60-70% u sedam godina dijelom je posljedica globalnih nestašica, devalvacije valuta u izvoznim zemljama i povećanih troškova transporta.
U BiH, gdje se kafa smatra društvenim ritualom, potrošači sve češće pronalaze alternative jeftinijim mješavinama ili smanjuju količinu potrošnje. Ipak, prema analitičarima, potražnja još uvijek prati trendove iz prethodnih godina, što ukazuje na to da su domaćinstva spremna prilagoditi budžete radi održavanja navike ispijanja kafe.
Budućnost tržišta
I dok se Brazil nada boljoj žetvi u narednim godinama, trgovci upozoravaju da će visoke cijene kafe ostati izazov za industriju i potrošače širom svijeta, uključujući BiH. Kafići i restorani u SAD-u i Evropi već prilagođavaju cjenovnike, a slične mjere mogu se očekivati i na prostoru Balkana.