Tehnologija

Starlink dolazi u Bosnu i Hercegovinu: Šta donosi nova satelitska internet usluga?

Starlink je satelitska internet usluga koju upravlja Elon Musk




Starlink, satelitska internet usluga kojom upravlja Elon Musk, nedavno je proširila svoju mrežu na Kosovo, čime su zemlje Balkana postale ključne tačke za širenje ove usluge.

Bosna i Hercegovina, zajedno s Crnom Gorom i Srbijom, ostale su među rijetkim evropskim državama koje još nemaju Starlink. Međutim, početkom 2025. godine, Starlink je ažurirao svoju mapu dostupnosti, označivši Bosnu i Hercegovinu kao teritorij na kojem će usluga biti dostupna ove godine.

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) potvrdila je da je Starlink iskazao interes za uvođenje usluge u Bosnu i Hercegovinu, no do sada nije podnio zahtjev za potrebne dozvole. RAK je, kako kažu, uputio kompaniju da ishoduje sve zakonske zahtjeve kako bi mogla započeti poslovanje.

Starlink funkcioniše na temelju sazviježđa satelita koji kruže oko Zemlje na visini od 550 kilometara, što mu omogućava značajno manju latenciju (oko 25 ms) u odnosu na tradicionalne satelitske usluge koje koriste geostacionarne satelite na 35.786 kilometara. Ova tehnologija omogućava brzi internet, čak i u udaljenim područjima, sa brzinama preuzimanja od 50 do 150 Mbps i brzinama prijenosa od 10 do 20 Mbps.

Korisnici Starlinka trebaju specijaliziranu opremu koja uključuje antenu, ruter i ostale komponente. Oprema je korisnicima trajno u vlasništvu, a cijena opreme iznosi oko 360 eura, dok mjesečna naknada za uslugu iznosi 60 eura na tržištima poput Kosova.

U regiji, Starlink već nudi brzine interneta koje se kreću od 173 Mbps do 333 Mbps za preuzimanje i od 20 Mbps do 53 Mbps za prijenos, u zavisnosti od države. Dolazak Starlinka u Bosnu i Hercegovinu mogao bi značajno poboljšati kvalitetu internetskih usluga, posebno u ruralnim područjima, i pružiti korisnicima konkurentnu alternativu postojećim provajderima interneta.

Za sada, sve oči su uprte u dalji razvoj situacije, a mnogi se nadaju da će Starlink uskoro započeti s pružanjem usluga i u Bosni i Hercegovini, čime bi se poboljšala digitalna povezanost zemlje.

Izvor
klix.ba

Možda će Vas zanimati i: