PolitikaSvijet

Američki “Nostradamus” predvidio ishod američkih izbora: U zadnjih 40 godina pogriješio je samo jednom

Izborna predviđanja




Poznat kao “Nostradamus” zbog svoje sposobnosti da tačno predvidi ishod američkih predsjedničkih izbora od 1984. godine, profesor i historičar Allan Lichtman je pogriješio samo jednom – kada je republikanac George W. Bush izuzetno tijesno pobijedio demokratu Ala Gorea 2000. godine.

Demokratkinja Kamala Harris će ove godine u novembru pobijediti na američkim predsjedničkim izborima, predvidio je Lichtman.

“Kamala Harris će biti naredna predsjednica Sjedinjenih Američkih Država – barem je to moje predviđanje ishoda ovog nadmetanja”, kaže 77-godišnji za The New York Times.

Lichtman je također bio među onima koji su savjetovali demokratima da dopuste sadašnjem predsjedniku Joeu Bidenu da se kandidira, čak i nakon loše debate s republikancem Donaldom Trumpom.

Ne prati javno mnijenje

Ovaj američki historičar u svojim predviđanjima ne uzima u obzir ankete javnog mnijenja – oslanja se isključivo na 13 pitanja koja se odnose na stranku koja trenutno drži Bijelu kuću, na koja odgovara s “da” ili “ne”. Kandidat koji brani mandat jedan je od faktora koji prema Lichtmanu daje prednost.

Ipak, Lichtman tvrdi da Harris već ima prednost u osam od 13 kriterija koje on prati. Između ostalog, demokratima ide u prilog odsustvo značajnog kandidata treće strane nakon povlačenja Roberta F. Kennedyja mlađeg, pozitivni ekonomski pokazatelji u kratkom i dugom roku, neki zakonodavni uspjesi demokratske administracije, kao i odsustvo velikih društvenih nemira ili skandala povezanih s Bijelom kućom.

Harrisovoj je također koristilo što nije morala prolaziti kroz unutarstranačku borbu za nominaciju, jer se Demokratska stranka brzo ujedinila iza nje nakon Bidenovog povlačenja iz izbora.

Prema Lichtmanu, najveća neizvjesnost leži u dva kriterija koja se odnose na vanjskopolitičke i vojne uspjehe ili neuspjehe sadašnje administracije.

“Mogu li se stvari još promijeniti? Naravno. Ne mogu predvidjeti šta će se dogoditi u svijetu, a imamo dva promjenjiva ratna sukoba”, rekao je Lichtman za agenciju Reuters.

I ako oba kriterija budu nepovoljna za Harris, Trump bi imao prednost u samo pet kriterija. Da bi kandidat opozicije porazio vladajuću stranku prema Lichtmanovoj metodi, potrebna je prednost u najmanje šest kriterija.

Čuđenje kriterijima

Mnogi korisnici društvene mreže X iskazali su neslaganje s Lichtmanovom procjenom kriterija, posebno oko pozitivne ocjene ekonomije u vrijeme kada mnogi Amerikanci u anketama izražavaju suprotno mišljenje.

Isto tako, neki su izrazili iznenađenje tvrdnjom o odsustvu skandala oko Bijele kuće, s obzirom na sudske postupke protiv predsjednikovog sina Huntera Bidena zbog optužbi za porezne prekršaje i nelegalno posjedovanje oružja dok je bio ovisan o drogama.

Lichtman ipak ima veoma nisku stopu grešaka u svojim predviđanjima. Između ostalog, predvidio je Trumpovu pobjedu nad Hillary Clinton 2016. godine, uprkos tome što većina anketa to nije pokazivala. Također je tačno predvidio da će Trump biti opozvan tokom svog mandata.
Profesor historije na Američkom univerzitetu u Washingtonu predviđa ishode američkih predsjedničkih izbora od 1984. godine, a pogodio je sve osim jednog – tijesne pobjede Georgea W. Busha nad Alom Goreom 2000. godine, o kojoj je konačno odlučio Vrhovni sud SAD-a.

Lichtmanovih 13 kriterija su:

  • Pobjeda na “midterm” izborima (izborima za Kongres koji se održavaju na pola predsjedničkog mandata)
  • Bez protukandidata iz vlastite stranke
  • Kandidat je aktualni predsjednik koji traži drugi mandat
  • Nema relevantnog kandidata treće stranke
  • Dobro kratkoročno stanje ekonomije
  • Dobro dugoročno stanje ekonomije (barem jednako dobro kao u posljednja dva mandata)
  • Velike promjene u politici
  • Nije bilo većeg skandala
  • Nije bilo inozemnog ili vojnog neuspjeha
  • Bilo je velikog inozemnog ili vojnog uspjeha
  • Nije bilo društvenih nemira
  • Predsjednik je karizmatičan
  • Protukandidat predsjedniku je nekarizmatičan

Izvor
klix

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button