BiHSport

Bosna i Hercegovina je u finalu Paraolimpijskih igara: Odbojkaši pobijedili Njemačku i osigurali medalju

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci pobijedila je Njemačku rezultatom 3:0 (25:23, 25:6, 31:29) i plasirala se u finale Paraolimpijskih igara u Parizu. Ovom pobjedom osigurana je minimalno srebrena medalja.

Sjedeći odbojkaši ušli su s visokim ambicijama na Paraolimpijski turnir u Parizu.

Razlozi su veoma jasni – Bosna i Hercegovina je u historiji osvojila šest medalja – tri srebra i to 2000., 2008. i 2016. godine, dva zlata 2004. i 2012. godine, te jednu bronzu na posljednim igrama u Tokyju 2020. godine.

Za Bosnu i Hercegovinu su protiv Njemačke u sastavu bili: Delalić, Jusufović, Alibašić, Dino, Hamzić, Čančar, Duran, Medić, Šehić, Crnobrnja, Manko i Godinjak.

Trener je Mahmutović Ifet, a pomoćnici Mehmedović Ejub i Salkić Nedžad.

Njemačka je hrabro otvorila meč vodstvom od 2:0.

Naši momci dolaze do brzog izjednačenja, ali Nijemci sjajnom igrom odlaze na vodstvo 8:3.

Potom se vodila poprilično ujednačena borba, a posljednje veliko vodstvo Nijemci su imali rezultatom 18:14.

Tu kreće potpuni preokret prvog seta, bh. reprezentativci ubacuju u brzinu više i osvajaju prvi set rezultatom 25:23 uz propuštene četiri set lopte.

Drugi set krenuo je potpunom dominacijom bh. tima i nevjerovatnim vodstvom 9:0.

Nastavila se ubjedljiva igra i odmah se znalo u kojem smjeru se odvija drugi set, te je sljedeće vodstvo bilo 18:4 za Bosnu i Hercegovinu.

Safet Alibašić sjajnim potezom donio je osvajanje drugog seta ekipi i to s nestvarnih 25:6.

Treći set krenuo je s dobrim potezima na obje strane i došli smo do rezultata 8:8.

Zatim ponovo reprezentativci naše zemlje podižu tempo igre i odlaze na vodstvo 15:11.

Ipak, drugi dio trećeg seta donosi pravu dramu. BiH je propustila tri meč lopte, Nijemci nisu odustajali, te se vodstvo stalno smjenjivalo.

Konačnim rezultatom 31:29 Bosna dolazi do pobjede i plasmana u finale.

Najefikasniji u našem timu bili su Mirzet Duran sa 17 poena, Safet Alibašić s 13 poena i Ermin Jusufović sa 10 poena.

U finalu i borbi za zlatnu medalju se naš tim sastaje s pobjednikom duela Iran – Egipat, koji je na rasporedu od 14 sati.

Finale turnira igra se u petak, 6. septembra od 19:30 sati.