Svijet

Drastičan porast broja pljački u Njemačkoj: “Više ne idem sam u grad navečer”




Ulični kriminal doslovno je eksplodirao u njemačkim gradovima. Broj uličnih pljački dramatično je porastao, pokazuje policijska statistika. Situacija je posebno alarmantna u Hannoveru, glavnom gradu pokrajine Donja Saska, gdje se broj pljački na javnim mjestima u četiri godine više nego udvostručio.

Tridesetosmogodišnji Patrick S. jedna je od brojnih žrtava uličnog kriminala. Doživio je trenutke straha, bespomoćnosti i poniženja. I nakon nekoliko mjeseci teško mu je govoriti o tom iskustvu.

Nakon zabave u hannoverskoj četvrti Steintor, u subotu ujutro oko šest sati vratio se u svoj stan. Vjeruje da su se počinitelji s njim vozili u tramvaju i čekali svoju priliku. Čim je izašao, nasrnuli su na njega.

“Udaren sam s leđa u noge, pao sam. Dvojica mladića su sjela na mene i pretraživali mi džepove. Jedan mi je prijetio da će me izbosti ako uzvratim. Užasno sam se bojao i nisam se micao. Zatim su mi uzeli novčanik i mobitel. Postao sam oprezniji, češće se osvrćem oko sebe, prestao sam se voziti tramvajem, više ne idem sam u grad navečer,” opisao je svoje iskustvo za list Bild.

Udio osumnjičenih koji nisu Nijemci u spomenutim je gradovima natprosječan, pljačkaši su uglavnom tinejdžeri ili mladići. U slučaju Patricka S., počinitelji su uhvaćeni, a trojica Iračana u dobi od 18, 20, 22 sada se suočavaju sa suđenjem za svoja djela.

Prema optužnici, napadali su, između ostalih, pješake, bicikliste, ali i anesteziologa koji se vozio e-skuterom do klinike, a čak su mu i ukrali stetoskop.

Ne samo u Hannoveru, već i u Bremenu, Münchenu i Düsseldorfu, statistika ovih zločina dramatično je porasla. Mnogi ljudi, posebno žene, više se ne usuđuju napustiti svoje domove kad padne mrak, piše stranica wir-informieren.org.

U 2019. godini u Hannoveru, s više od pola miliona stanovnika, bilo je 189 pljački. Lani ih je bilo 503, što je povećanje od 166 posto. Glasnogovornik Grada ističe kako je sigurnost građana na prvom mjestu. Gradsko vodstvo stoga planira povećati broj policajaca u gradu. Postoje i prijedlozi za uspostavljanje zona bez oružja, ali njihova provedba još nije precizno planirana.

Broj razbojništava u Bremenu je porastao za 108 posto. Grad se kladi na policajce na tajnom zadatku da osiguraju dokaze i izvrše hapšenja. Čini se da je metoda upalila, pa je tamo stopa kriminala pala za 50 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Frankfurt i Berlin proširuju CCTV sisteme i uvode specijalizirane policijske stanice kako bi se fokusirali na područja posebno opterećena kriminalom.

Düsseldorf i Minhen ciljaju na opasna mjesta, povećavaju policijske patrole i uvode zone bez oružja i alkohola.



Izvor
Klix.ba

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button