Sudije najvišeg suda UN-a u srijedu su utvrdile da je Rusija prekršila elemente antiterorističkog sporazuma UN-a, ali su odbile odlučiti o optužbama koje je iznio Kijev da je Moskva odgovorna za obaranje aviona na letu aviokompanije Malaysia Airlines MH17 iznad Istočne Ukrajine 2014. godine.
U istoj presudi, sudije Međunarodnog suda pravde (ICJ) utvrdile su da je Rusija prekršila sporazum protiv diskriminacije time što nije podržala obrazovanje na ukrajinskom jeziku na Krimu nakon aneksije tog poluotoka 2014. godine.
Odluke predstavljaju pravni zastoj za Kijev. Sud je odbio zahtjev Ukrajine da naredi reparacije za oba kršenja, ali je naredio Rusiji da se pridržava sporazuma.
Predstavnik Ukrajine Anton Korinevič naglasio je da je presuda važna za Kijev jer je utvrdila da je Rusija prekršila međunarodno pravo.
“Ovo je prvi put da se zvanično, pravno, Rusija naziva prekršiocem međunarodnog prava,” izjavio je on novinarima nakon presude.
Ukrajina je podnijela tužbu ICJ-u, poznatom i kao Svjetski sud, 2017. godine optužujući Rusiju da je prekršila antiteroristički sporazum finansiranjem proruskih separatista u Ukrajini.
Sudsko vijeće je saopćilo da je Moskva prekršila sporazum UN-a o borbi protiv terorizma jer nije istražila uvjerljive navode da su neka sredstva poslana iz Rusije u Ukrajinu kako bi se eventualno finansirale terorističke aktivnosti.
Vijeće od 16 sudija naložilo je Rusiji da istraži sve vjerodostojne optužbe o finansiranju terorizma, ali je odbilo zahtjev Kijeva za reparacije.
Sud je odbio da donese odluku o obaranju putničkog aviona na letu MH17, navodeći da se kršenje finansiranja terorizma odnosi samo na novčanu i finansijsku podršku, a ne na snabdijevanje oružjem ili obuku kako navodi Ukrajina.
Ukrajina tvrdi da je Rusija isporučila raketni sistem kojim je oboren avion, ali nije navela finansijsku podršku u tom slučaju.
Na ročištu u sudu u Haagu prošlog juna, Rusija je odbacila navode Ukrajine da je finansirala i kontrolisala proruske separatiste u istočnoj Ukrajini kao izmišljotine i “očigledne laži.”
U postupku, koji je trajao skoro sedam godina, Kijev je optužio Rusiju za opremanje i finansiranje proruskih snaga, uključujući pobunjenike koji su oborili MH17 u julu 2014. godine, kada he poginulo svih 298 putnika i članova posade.
U novembru 2022., holandski sud osudio je dvojicu Rusa i jednog Ukrajinca u odsustvu na doživotnu robiju zbog njihove uloge u toj katastrofi.
Presude suda su konačne i bez prava žalbe, ali on nema načina da izvrši svoje presude, prenosi Reuters. U petak će ICJ presuditi u još jednom postupku u kome je Ukrajina optužila Moskvu da je lažno primijenila Konvenciju o genocidu iz 1948. kako bi opravdala svoju invaziju 24. februara 2022. godine, prenosi Reuters.