Njemačka vlada u srijedu je usvojila sporni zakon o legalizaciji rekreativne upotrebe i uzgoja marihuane, potencijalno dajući dodatni zamah svjetskom trendu liberalizacije zakona o kanabisu.
Zakon, koji tek treba da usvoji parlament, omogućio bi odraslima da posjeduju do 25 grama supstance, uzgajaju najviše tri biljke ili kupuju korov u klubovima kanabisa.
Vlada lijevog centra kancelara Olafa Scholza nada se da će zakon obuzdati crno tržište, zaštititi potrošače od zatrovane marihuane i smanjiti opterećenje za pravosudni sistem.
Ukoliko zakon prođe u parlamentu, Njemačka će postati jedna od zemalja s najliberalnijim zakonima o kanabisu u Evropi.
Protivljenje je, međutim, žestoko, a kreatori politike iz opozicionih konzervativaca posebno upozoravaju da će to podstaći upotrebu marihuane i da će novi zakon stvoriti još više posla za vlasti. Potezi vlada da legaliziraju rekreativnu upotrebu marihuane doveli su do povećane konzumacije i zdravstvenih problema povezanih s kanabisom, saopćila je u martu organizacija UN-a za narkotike.
Scholzova vlada već je razvodnila prvobitne planove da dozvoli široku prodaju kanabisa u licenciranim radnjama širom zemlje nakon konsultacija s Bruxellesom.
Umjesto toga, navodi se da će pokrenuti pilot projekat za mali broj licenciranih trgovina u nekim regijama kako bi se testirali efekti komercijalnog lanca nabavke rekreativnog kanabisa na javno zdravlje, zaštitu maloljetnika i crno tržište.
Za to će u drugoj fazi morati da predstavi poseban zakon.
Brojne zemlje u Evropi već su legalizirale kanabis u ograničene medicinske svrhe, uključujući Njemačku od 2017. Druge su dekriminalizirale njegovu opću upotrebu. Malta je postala prva evropska zemlja koja je dozvolila ograničeno uzgoj i posjedovanje kanabisa za ličnu upotrebu krajem 2021.
Zakon koji je predstavljen u srijedu uključuje stroga pravila za uzgoj korova – klubovi kanabisa do 500 saradnika moraju imati protuprovalna vrata i prozore, sa ograđenim staklenicima. Saradnicima neće biti dozvoljeno pušiti travu u klubovima ili u blizini škola, vrtića, igrališta ili sportskih terena.
Na regionalnim vladama 16 njemačkih država je da li će dozvoliti takve klubove, prenosi Reuters.