SvijetVijesti

Za danas zakazano izricanje presude opozicionaru iz Rusije Alekseju Navaljnom







Rusko pravosuđe želi osuditi Alekseja Navaljnog za “ekstremizam”. Suđenje ruskom opozicionaru odvijalo se iza zatvorenih vrata na Gradskom sudu u Moskvi. No, saslušanja su održana u kaznenoj koloniji br. 6 u selu Melekhov, nekih 250 kilometara od Moskve, gdje je Navaljni osuđen u okviru prethodnog postupka, piše DW.

Koliko godina će biti dodato dosadašnjoj zatvorskoj kazni od devet godina, bit će objavljeno danas. Tužioci traže 20 godina zatvora sa strogim uslovima u kojima bivaju smješteni opasni kriminalci, osuđenici na doživotni zatvor i osobe kojima je smrtna kazna zamijenjena doživotnom robijom. Navaljni je već 17. put u samici iz koje ne smije izaći do presude.

Leonid Volkov iz Navaljnijevog tima smatra da “postupak zbog ekstremizma” protiv opozicionara treba poslužiti kao primjer. Stoga on računa sa visokom kaznom. “Prvi put se Navaljnom sudi na osnovu političkog zakona, odnosno zbog političkih aktivnosti”, naglasio je Volkov u podcastu DW-a “DW Novosti Show”. Posebnost novog slučaja je, kako je rekao Volkov, njegov isključivo politički karakter.

Optužbe za pronevjeru

Prvo veliko suđenje, koje je trajalo godinama i završilo s presudom od pet godina uslovne kazne, vođeno je protiv Navaljnog zbog optužbi za pronevjeru. Godine 2009., kao guverner regije Kirov, navodno je uvjerio državnu šumarsku kompaniju da ponudi drvnu građu ispod tržišne cijene. Kasnije je osuđen na tri i pol godine zatvora zbog prevare i pranja novca u slučaju Yves Rocher, iako su dužnosnici kompanije potvrdili da nije učinjena nikakva šteta. Zajedno sa svojim bratom Olegom, Navaljni je organizirao slanje proizvoda ovog francuskog kozmetičkog koncerna. U martu 2022. je osuđen na devet godina zatvora zbog “prevare i nepoštivanja suda”.

– Kremlj je stalno govorio: „Gledajte, on je varalica… On je samo lopov“. Stoga su ta suđenja nastojali što je više moguće pretvoriti u paradna suđenja. Međutim, novi slučaj Navaljnog čisto je političke prirode. Njemu se na teret jednostavno stavljaju sve njegove političke aktivnosti koje je Kremlj od 2011. retrospektivno proglasio ekstremističkima – rekao je Volkov.

Navaljnijeva glasnogovornica Kira Jarmiš svaku moguću presudu smatra nezakonitom od samog početka, a cijeli slučaj potpuno izmišljenim. “Zato ćemo naravno dati sve od sebe da o tome obavijestimo cijeli svijet”, naglasila je ona u razgovoru za DW nakon prvog ročišta u slučaju “ekstremizam”.

U trenutnom slučaju protiv Navaljnog, koji obuhvaća 196 fascikla, govori se o kršenju nekoliko članaka Krivičnog zakona. On je navodno stvorio “ekstremističku” organizaciju. Ta se optužba odnosi na njegovu Fondaciju za borbu protiv korupcije (FBK) i njegov ured. Uz to, navodi se da je navodno “javno pozivao na ekstremističke aktivnosti”. Tu je Navaljni optužen na osnovu izjava trećih strana. Tereti ga se i za “oživljavanje nacionalsocijalizma” i “uvlačenje maloljetnika u radnje opasne po život”. To je povezano s njegovim pozivima na skupove. Navaljnom je dano samo deset dana da se upozna s kompletnim materijalom.

Prekid prenosa

Prema riječima Kire Jarmiš, rusko pravosuđe želi provesti suđenje za “ekstremizam” što je moguće tiše zbog “nedostatka dokaza”. A Leonid Volkov kaže: “Kremlj će učiniti sve da informacije ne procure.”

Pripremno ročište najprije je odgođeno sa 31. maj na 6. juni. Zatim je suđenje prebačeno s Moskovskog gradskog suda u zatvorsku koloniju u kojoj se nalazi Navalni. Rečeno je da će prvo ročište 19. juni biti javno, no onda je kratko prije početka obznanjeno da novinari prenos suđenja mogu pratiti samo u posebnoj prostoriji. Prenos je, međutim, više puta prekidan i potpuno isključen tokom njegove završne riječi.

Budući da je suđenje u procesu “ekstremizam” bilo iza zatvorenih vrata, detalje su otkrivali samo neposredni sudionici. Glavni izvori informacija bili su svjedoci odbrane koji su bili uključeni putem videolinka. Među njima su bivši moskovski gradski zastupnik Aleksej Gorinov i opozicioni političari Vladimir Kara-Murza i Ilja Jašin, koji su već osuđeni po političkim optužbama.

Jašin je na Telegramu napisao: “Prošle srijede bio sam direktno povezan videom iz zatvora sa suđenjem protiv Navaljnog. On je tražio da budem ispitan kao svjedok, što je sudac odobrio. Uglavnom, Aleksej je sam vodio ispitivanje, što je u određenim momentima bilo smiješno.”

Tokom “ispitivanja” Ilje Jašina pokazalo se da je Aleksej Navaljni optužen da je njegovo učestvovanje na izborima bilo izgovor za preuzimanje vlasti. “Ilja, prema optužnici, kandidirao sam se za gradonačelnika Moskve 2013. s ekstremističkim motivima, kako bih potaknuo mržnju i srušio vladu. Znate li nešto o tome?”, upitao je Navalni Jašina, na što je on odgovorio: “Svrgavanje vlade na izborima? Hmm…Koliko se sjećam bio si odobren kao kandidat kojeg podržava trećina biračkog tijela. Po logici tužilaštva zajedno s tobom bi trebalo suditi cijelom biračkom odboru i stotinama hiljada Moskovljanima.” “Nemojte tužiocu davati ideje!”, ironično je odgovorio Navaljni.

Kako je Jašin kasnije napisao na Telegramu o ovoj epizodi suđenja, Navaljni je bio “dobro i u dobroj formi uprkos maltretiranju”.

Šaljiva pjesma

Tužilaštvo je kao “dokaz” u slučaju “ekstremizam” navelo šaljivu pjesmu “Navaljni Ljoča” ruskog repera Morgensterna. “Ljoča” je nježan nadimak za rusko ime “Aleksej”. Reper je svoju pjesmu izveo prije posljednjih predsjedničkih izbora 2018., za koje Aleksej Navaljni nije dobio dozvolu kandidaturu.

Navaljni je pročitao tekst pjesme u sudnici. “Prvo se sekretaricaa počela smijati kad je shvatila o čemu je riječ, zatim sudski izvršitelji. Kad smo došli do riječi „Navalni Ljoča, ej’, nasmijao se i sudac“, napisao je Navaljni na svojim društvenim mrežama i ironično primijetio: “Pa dobro, prilično jak dokaz da sam, kako kaže tužilaštvo, planirao nasilno svrgavanje Vladimira Putina.”

Ne samo Navaljni i članovi njegova tima, već i svjedoci stalno naglašavaju da je cijeli proces apsurdan. Tako je Vladimir Kara-Mursa, koji je osuđen na 25 godina zatvora zbog veleizdaje, uporedio ono što se dogodilo sa Kafkinim “suđenjem” i citirao Navaljnog koji je za vrijeme “ispitivanja” svjedoka na suđenju rekao: “Samo na našim sudovima ekstremist može (Navaljni) imenovati izdajicu (Kara-Mursu) kao svjedoka.”

Ni novinarima ni slušateljima nije bilo dopušteno slušati završnu riječ Navaljnog. Zbog toga su njegovi saradnici zamolili poznate ruske muzičare, umjetnike i naučnike da je prenesu. Odgovarajući video snimili su pjevačica Lisa Monetočka, glumac Dmitri Nazarov, redatelj Andrei Sviagintsev, ekonomist Sergei Gurijev i druge kulturne i slavne osobe.

Aleksej Navaljni ističe da svako mora nešto žrtvovati kako bi se “stvorila nova država”. Podsjeća i na riječi sovjetskog književnog naučnika Jurija Lotmana da se ljudi u životu uvijek trebaju oslanjati na dvije “noge”: savjest i intelekt. “Ne želeći se oslanjati na savjest, moja Rusija je napravila nekoliko velikih skokova, odgurajući pri tome sve oko sebe, ali onda je poskliznula i srušila se uz prasak – uništivši sve oko sebe”, citirao ga je Navaljni.

Možda će Vas zanimati i:

Back to top button